NA SLOVENSKU BY MOHLI PÔSOBIŤ VOJACI NATO Z ĎALŠÍCH KRAJÍN

Súhlas s prítomnosťou zahraničných vojakov by sa mal rozšíriť na ozbrojené sily z členských štátov NATO, Švédska a Fínska. Celkový maximálny počet vojakov zostáva 3000.

Foto TASR/PAVEL NEUBAUER
Dátum 16.01.2023

Národnostné zloženie mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku by sa mohlo meniť. Súhlas s prítomnosťou zahraničných vojakov by sa mal rozšíriť na ozbrojené sily z členských štátov NATO, Švédska a Fínska. V súčasnosti sú stanovené konkrétne počty vojakov zapojených krajín. Vyplýva to z návrhu na aktualizáciu súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území SR, ktorý v pondelok odsúhlasila vláda. Zmeny musí odobriť parlament.

„V reakcii na ponuky ďalších štátov na zapojenie do mnohonárodnej bojovej skupiny NATO a s tým súvisiacej potreby flexibility predmetného mandátu sa týmto materiálom navrhuje rozšíriť súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl tak, aby sa vzťahoval na ozbrojené sily z členských štátov NATO, Švédska a Fínska, ktoré sa na území Slovenskej republiky budú nachádzať pri plnení úloh v rámci NATO,“ uviedol predkladateľ.

Aktuálny mandát umožňuje pôsobenie do 700 českých vojakov, do 200 holandských, do 100 poľských, do 200 slovinských, do 600 amerických a do 1200 nemeckých vojakov. Rezort obrany v materiáli deklaruje, že zapojené krajiny doplnili spôsobilosti, ktorými Ozbrojené sily SR doposiaľ nedisponovali a posilnili obranyschopnosť Slovenskej republiky. Okrem toho majú zvyšovať úroveň odstrašenia od prípadného ozbrojeného útoku a byť schopné okamžite zareagovať v prípade ohrozenia.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.