NAĎ AVIZUJE ĎALŠÍ SYSTÉM PROTIVZDUŠNEJ OBRANY Z NEMECKA, CHRÁNIŤ BUDE CENTRUM NA OPRAVU UKRAJINSKEJ TECHNIKY

Ako spresnila nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová, systém Mantis má chrániť centrum na opravu poškodenej ukrajinskej techniky v Michalovciach. Zdôraznila, že je veľmi dôležité, aby boli chránení ľudia, ktorí v regióne žijú, aj tí, ktorí pracujú v stredisku.

Foto SITA/MARTIN MEDŇANSKÝ
Dátum 20.12.2022

Nemecko by malo poskytnúť Slovensku ďalší systém protivzdušnej obrany. Posilniť má východnú časť územia. Minister obrany Jaroslav Naď to avizoval na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckou šéfkou rezortu Christine Lambrechtovou. „Ide o systém krátkeho dosahu, ktorý je určený na ochranu konkrétnych miest,“ načrtol minister. Viac informácií zatiaľ neposkytol.

Ako spresnila Lambrechtová, systém Mantis má chrániť centrum na opravu poškodenej ukrajinskej techniky v Michalovciach. Zdôraznila, že je veľmi dôležité, aby boli chránení ľudia, ktorí v regióne žijú, aj tí, ktorí pracujú v stredisku. Naď hovorí, že v pondelok dosiahli politickú dohodu. Očakáva, že ide o otázku týždňov, maximálne pár mesiacov. Ministri zároveň potvrdili, že dva nemecké systémy protivzdušnej obrany Patriot by mali na Slovensku zostať minimálne do konca roka 2023.

„Zhodli sme sa, že v prípade, ak ich nemecká strana bude musieť stiahnuť z dôvodu servisovania a prác, ktoré sú potrebné na tých systémoch, budú buď nahradené inou aliančnou krajinou s jej systémami, ktoré sú totožné alebo kompatibilné so systémom Patriot, alebo budeme aj s nemeckou stranou hľadať riešenie, možno nejaký iný systém nahradí Patriot,“ načrtol Naď.

Slovenský minister tiež potvrdil ďalšie opatrenia na posilnenie protivzdušnej obrany, a to nielen za pomoci spojencov, ale aj národnými rozhodnutiami, ktoré majú smerovať k akvizícii vlastných systémov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.