NAĎ: DOBROVOĽNÁ VOJENSKÁ PRÍPRAVA PRAVDEPODOBNE TENTO ROK NEBUDE

Na dobrovoľnú vojenskú prípravu sa vlani prihlásilo vyše 500 záujemcov, nastúpilo však iba 70 úspešných uchádzačov.

Foto sita/branislav bibel
Dátum 20.04.2023

Dobrovoľná vojenská príprava (DVP) tento rok pravdepodobne nebude. Pre TASR to uviedol dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď s tým, že finálne sa rozhodne v najbližších týždňoch. S realizáciou DVP sa nerátalo, keďže rezort chcel otvoriť aktívne zálohy aj ľuďom bez vojenských skúseností. Predmetný návrh však neprešiel v parlamente.

"Vzhľadom na to, že sme plánovali už v tomto čase naberať ľudí do aktívnych záloh, rozhodli sme sa, že DVP nebudeme realizovať. Teraz, keď nastala nová situácia, tak to ešte budeme prehodnocovať. Budeme mať k tomu poradu aj s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR a rozhodneme sa v najbližších týždňoch," skonštatoval Naď. Konanie DVP tento rok už nepredpokladá, no nevylučuje ho.

Zmeny v aktívnych zálohách Naď už neplánuje do volieb presadzovať. "Uvažovali sme o tom, že by sme to urobili formou poslaneckého návrhu, ale keďže je v parlamente taký chaos, že je veľmi ťažké predpokladať, čo sa podarí alebo nepodarí tadiaľ nechať schváliť, rozhodli sme sa, že to pripravíme na 'kompletku' a bude to riešiť až nový minister," priblížil.

Na dobrovoľnú vojenskú prípravu sa vlani prihlásilo vyše 500 záujemcov, nastúpilo však iba 70 úspešných uchádzačov. Po úspešnom ukončení výcviku sú absolventi povýšení na vojakov 2. stupňa a zaraďovaní do záloh, pričom majú otvorenú možnosť vstúpiť aj do aktívnych záloh a byť tak pripravení na nasadenie v rámci domáceho krízového manažmentu. Nízky záujem eviduje rezort aj o aktívne zálohy. V súčasnosti môže byť do nich zaradený občan, ktorý slúžil v Ozbrojených silách SR alebo v niektorom z bezpečnostných zborov. Ministerstvo ich chcelo otvoriť aj ľuďom, ktorí n

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.