NAĎ: NATO JE SILA A JEDNOTA DOVNÚTRA AJ NAVONOK

Na Pražskom hrade sa dnes uskutočnil 7. ročník národnej konferencie „Naša bezpečnosť nie je samozrejmosť“.

Foto TASR
Dátum 25.06.2020

BRATISLAVA 25. júna (SITA/extraplus.sk) - Na Pražskom hrade sa dnes uskutočnil 7. ročník národnej konferencie „Naša bezpečnosť nie je samozrejmosť“. Pri príležitosti včerajšieho rokovania šéfov rezortov obrany Vyšehradskej skupiny v Prahe bol jeden z panelov konferencie venovaný práve významu NATO a kolektívnej bezpečnosti v perspektíve krajín strednej Európy. Spolu s kolegami z Česka a Maďarska na ňom s príhovorom vystúpil aj minister obrany SR Jaroslav Naď.

„Ponaučenie, ktoré si všetci odnášame zo skúsenosti pandemickej krízy z jari je fakt, že naša bezpečnosť a mnoho ďalších vecí, na ktoré si naši občania zvykli za posledné desaťročia, nie je samozrejmosťou. Covid-19 nám to všetkým pripomenul,“ uviedol minister Jaroslav Naď. Práve v takýchto krízových časoch, akým bola pandémia Covid-19, sa podľa neho naplno prejavil význam členstva v NATO a význam princípu kolektívnej bezpečnosti, pričom „pandémia potvrdila silu a jednotu Aliancie dovnútra aj navonok“.

V tejto súvislosti vyzdvihol pripravenosť Aliancie na krízové situácie. Ako príklad uviedol viac ako 300 letov, ktorými si spojenci vymenili viac ako 100 ton kritických zásob, či tisícky profesionálnych vojakov spojeneckých síl, ktorí boli zapojení do snahy o zmiernenie priebehu zdravotníckej a bezpečnostnej krízy. „Práve samotná existencia a sila Aliancie umožnila domácim zložkám krízového manažmentu v rôznych členských krajinách NATO sústrediť sa na riešenie pandemickej situácie doma bez toho, aby sa museli obávať o výkyvy a zhoršenie medzinárodnej bezpečnostnej situácie. Práve v tom spočíva význam článku 5, princípu kolektívnej bezpečnosti a existencie NATO v dnešnej dobe,“ vyzdvihol.

Súčasťou konferencie boli aj otázky vyzbrojovania a rozvoja spolupráce spojeneckých krajín pri obstarávaní vojenskej techniky. Predseda vlády Českej republiky Andrej Babiš zdôraznil potrebu spoločných projektov a spolu s ním podporil snahu o prehlbovanie spolupráce v obrannom priemysle aj slovenský šéf rezortu obrany. „Jednou z takýchto možností bola naša ponuka samohybnej kanónovej húfnice ZUZANA 2, preto nás samozrejme mrzí, že naši českí partneri uprednostnili vo výbere francúzsky produkt. V súčasnosti sa však v tejto oblasti už sústreďujeme na ďalšie možnosti, o ktorých aktívne komunikujú naši národní riaditelia pre vyzbrojovanie,“ povedal minister J. Naď.

Ministri obrany Česka, Maďarska a Slovenska dnes diskutovali aj o aktuálnych bezpečnostných hrozbách vrátane dezinformácií, mediálnych vojen a propagandy. Slovenský minister informoval o príprave koncepcií týkajúcich sa týchto bezpečnostných výziev v rámci svojho rezortu. Ako uviedol, okrem nových strategických dokumentov pre bezpečnosť a obranu je v procese aj koncepcia boja proti hybridným hrozbám.

Organizátorom konferencie „Naša bezpečnosť nie je samozrejmosť“ je Jagello 2000 – IC NATO, pričom podujatie sa koná pod záštitou ministra obrany Českej republiky Lubomíra Metnara. V rámci diskusií sa na nej každoročne stretávajú svetoví politickí a armádni predstavitelia spolu s bezpečnostnými expertmi.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne