NAĎ: NEVIEM SI PREDSTAVIŤ, ŽE BY NIEKTO ROZUMNE UVAŽUJÚCI NECHCEL POMÔCŤ UKRAJINE

Jaroslav Naď, dočasne poverený minister obrany: Migy už nikdy nebudeme používať, pre nás nemajú žiadnu skutočnú hodnotu, no ak ich dáme Ukrajine, môžu pomôcť zachrániť ich životy.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 01.03.2023

„Povedal by som, že Slovenská republika je bezpečnejšou krajinou v menej bezpečnom svete,“ skonštatoval dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď v rozhovore pre agentúru AP v Bratislave. „Dobre si pamätáme, aké to bolo mať na našom území okupantov,“ dodal, odkazujúc na vojenskú inváziu pod vedením Sovietskeho zväzu v roku 1968 do bývalého Československa.

Slovensko podľa neho pracuje na modernizácii vlastných ozbrojených síl podľa štandardov NATO, čo sa ukázalo ako prínos pre bojujúcu Ukrajinu, kde skončila veľká časť starých slovenských ťažkých zbraní zo sovietskej éry. Sú medzi nimi rakety protivzdušnej obrany S-300, vrtuľníky, tisíce rakiet pre odpaľovacie zariadenia Grad a desiatky obrnených vozidiel.

Celkovo Slovensko poskytlo Ukrajine zbrane v hodnote takmer 168 miliónov eur a prostredníctvom osobitného fondu Európskej únie (EÚ) získalo späť viac ako 82 miliónov eur. V súvislosti s opätovnými žiadosťami Ukrajiny o stíhačky zo západných krajín, Slovensko zvažuje, že dá Ukrajine 10 z 11 lietadiel MiG-29 sovietskej výroby, pričom to jedenáste by malo byť podľa ministra obrany Naďa vyhradené pre slovenské múzeum.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na februárovom samite EÚ v Bruseli požiadal o lietadlá priamo slovenského premiéra Eduarda Hegera. Ak by Slovensko súhlasilo, stalo by sa prvým členom NATO, ktorý by tak spravil. „MiGy už nikdy nebudeme používať,“ povedal Naď a dodal, že „pre nás nemajú žiadnu skutočnú hodnotu“, no „ak ich dáme Ukrajine, môžu pomôcť zachrániť ich životy“. Konečné rozhodnutie by malo padnúť v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov.

Naď zdôraznil, že krajina reagovala na potrebu ukrajinských zbraní napriek dlhodobej politickej kríze, ktorá v decembri vyústila do pádu vlády po hlasovaní o vyslovení nedôvery. „To, aby sa Ukrajina dokázala brániť proti ruskej agresii, je absolútne v našom národnom, štátnom, bezpečnostnom a obrannom záujme,“ skonštatoval. Nie všetci na Slovensku si to však myslia.

Naď však pre agentúru AP uviedol, že dohoda o migoch by bola „skutočne výhodná pre všetkých zúčastnených“. „Z tohto hľadiska si naozaj neviem predstaviť, že by niekto rozumne uvažujúci nechcel pomôcť Ukrajine, zachrániť ľudské životy a zároveň zvýšiť našu obranyschopnosť,“ dodal.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.