NAĎ: NEZNEUŽÍVAME SITUÁCIU NA UKRAJINE NA PROPAGÁCIU OBRANNEJ DOHODY

Slovensko podľa Naďa v súčasnosti neplánuje rozmiestňovať vojenské jednotky mimo územia SR ani na východnej hranici Slovenska. Na výzvu opozičného Smeru-SD, ktorý žiada odloženie nadchádzajúceho vojenského cvičenia Saber Strike, reagoval, že výcvik je štandardná vec, ktorú robia vojaci všade na svete.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 26.01.2022

Bezpečnostná rada SR bude v stredu pokračovať v rokovaní o situácii na Ukrajine. Zasadnutie sa začína o 17.00 h.
      
"Budeme mať aktualizované informácie od Ozbrojených síl SR, ktoré jasne popíšu aktuálnu vojenskú situáciu na hraniciach Ukrajiny, ako s Ruskou federáciou, tak s Bieloruskom," priblížil po rokovaní vlády minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Členovia i prizvaní hostia bezpečnostnej rady majú byť informovaní o nasadených vojenských systémoch či počtoch ľudí a dosahoch na SR. Naď zároveň očakáva spravodajské brífingy. Hovorí o nebezpečnej a krehkej situácii na Ukrajine.
      
Slovensko podľa Naďa v súčasnosti neplánuje rozmiestňovať vojenské jednotky mimo územia SR ani na východnej hranici Slovenska. Na výzvu opozičného Smeru-SD, ktorý žiada odloženie nadchádzajúceho vojenského cvičenia Saber Strike, reagoval, že výcvik je štandardná vec, ktorú robia vojaci všade na svete. "Tohto cvičenia sa naši vojaci pravidelne zúčastňovali," argumentoval Naď. Poukázal na to, že cvičenie bolo dlhodobo plánované a realizuje sa naraz vo viacerých krajinách. Naď odmieta obvinenia opozície o zneužívaní situácie na Ukrajine na propagáciu obrannej dohody SR s USA. Zdôraznil, že ide o technickú dohodu. Umožňuje podľa neho lepšiu koordináciu pri výcviku, cvičeniach, používaní techniky či skladovaní materiálu. Minister obrany opakovane vyzval všetkých politikov na Slovensku, aby prestali zneužívať strach ľudí, nevymýšľali si, nespochybňovali potrebu výcviku ozbrojených síl, nespochybňovali zasadnutia bezpečnostnej rady či pravidelné konzultácie vedenia štátu s cieľom predísť negatívnym dosahom na SR.  
      
Vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) skonštatovala, že situáciu na Ukrajine by najradšej všetci vyriešili diplomatickou cestou. "Prodemokratická, slobodná a nezávislá Ukrajina je našim národným záujmom. Musíme urobiť všetko preto, aby sa mala možnosť brániť."

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.