NAĎ: POSIELANIE VOJAKOV NA UKRAJINU JE DEZINFORMÁCIA

Dokument o návrhu na "vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR do asistenčnej misie Európskej únie pre Ukrajinu..." hovorí podľa Naďa o zapojení slovenských vojakov do asistenčnej misie v prospech Ukrajiny, nie na Ukrajine.

Foto sita/branislav bibel
Dátum 23.02.2023

Ministerstvo obrany (MO) SR odmieta informácie o chystanom zapojení slovenských vojakov do konfliktu na Ukrajine. Upozorňuje na snahu o ďalšiu vlnu dezinformácií. Stanovisko rezortu TASR poskytla jeho hovorkyňa Martina Kakaščíková.

"Odmietam zneužívanie skutočných vlastencov - príslušníkov Ozbrojených síl SR na plnenie zjavne protištátnych záujmov, ako napríklad rozvrat spoločnosti či nedôveru v rozhodnutia štátu. Tu už nejde o fazuľky, ale o bezpečnosť SR a medzinárodný kredit ako zodpovedného partnera a spojenca," zdôraznil dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Rôzne motivovaní predstavitelia podľa slov rezortu tentoraz na internete zneužívajú oficiálne tlačivo so zámerne nesprávnou interpretáciou. MO za tým vidí snahu pretlačiť tému údajného posielania slovenských vojakov na Ukrajinu. "Nie je to pravda," vyhlásil rezort s tým, že dokument o návrhu na "vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR do asistenčnej misie Európskej únie pre Ukrajinu..." hovorí o zapojení slovenských vojakov do asistenčnej misie v prospech Ukrajiny, nie na Ukrajine.

Ministerstvo pripomenulo, že o misii informovalo ešte v decembri 2022 a pravidelne informuje aj o priebehu a počte ukrajinských občanov, ktorým OS SR takýmto spôsobom poskytli základný vojenský výcvik na území SR. Rezort vysvetlil, že Európska únia už na jeseň minulého roku oznámila vytvorenie svojej asistenčnej misie pre Ukrajinu. Tá je zameraná na výcvik ukrajinských síl, aby sa dokázali adekvátne brániť proti ruskej agresii. "Výcvik však prebieha na území EÚ a nie na Ukrajine," ozrejmil rezort.

Štátny tajomník ministerstva Marian Majer vysvetlil, že na zapojenie Slovenska do misie je potrebné vládou a parlamentom schváliť mandát, s ktorým súvisí zdieľaný dokument na internete. "Takže žiadna tajná operácia ani nič podobné, len normálny legislatívny postup v súlade s našimi predošlými vyjadreniami," poznamenal Majer.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.