NAĎ: REKONŠTRUKCIA LETISKA SLIAČ NEBUDE MAŤ VPLYV NA TERMÍN DODANIA F-16

Dočasne poverený minister obrany vylúčil, že by Slovensko stíhačky neprebralo. Ako priblížil, obnova letiska sa realizuje v rámci 33 projektov. Ich celková hodnota predstavuje asi 200 miliónov eur.

Foto sita/martin medňanský
Dátum 19.04.2023

Rekonštrukcia letiska Sliač nebude mať vplyv na termín dodania stíhačiek F-16. Informoval o tom dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď. Vylúčil, že by Slovensko stíhačky neprebralo. Ako priblížil, obnova letiska sa realizuje v rámci 33 projektov. Ich celková hodnota predstavuje asi 200 miliónov eur.

"Máme alternatívu jedna, ktorá je stále tá, že stíhačky pôjdu na letisko Sliač, pretože nie všetky z tých 33 projektov musia byť už dokončené vtedy, keď prídu stíhačky. Minimálne požiadavky, ktoré sú, chceme mať splnené v budúcom roku, aby stíhačky mohli fungovať," načrtol Naď. Ako priblížil, z 33 projektov realizujú 11 cez agentúru NSPA (NATO Support and Procurement Agency), sedem cez ďalšie programy NATO a prebieha aj 15 národných projektov. Nedokončené veci, napríklad nepostavená skúšobňa motorov, by sa mohli riešiť v spolupráci s partnermi. Zároveň pripustil ďalšie možnosti, napríklad s využitím letiska Kuchyňa či ďalších podporných činností zo strany spojencov.

Po sfinalizovaní potrebných projektov bude môcť podľa Naďa vláda rozhodnúť o obnovení civilného letectva na Sliači. Šéf rezortu zároveň kritizoval niekdajšiu vládu Petra Pellegriniho, ktorá podľa neho projekt obnovy letiska zanedbala. "Rozhodli o stíhačkách F-16, ale infraštruktúru na to absolútne nezabezpečili. Do úvahy treba brať aj to, že letisko Sliač je strategické letisko nielen pre nás, ale aj pre našich spojencov v súvislosti s vojnou na Ukrajine. My musíme súbežne robiť projekt modernizácie a opatrenia, ktoré súvisia s vojnou na Ukrajine," skonštatoval. Poukázal tiež na to, že na Sliači sú umiestnené dve batérie systému protivzdušnej obrany Patriot a ubytovaní vojaci, ktorí ich obsluhujú. Šéf rezortu zároveň odmietol informácie, že Európska únia nepreplatí SR darovanie stíhačiek MiG-29 a časti systému Kub. Ako potvrdil, z Európskeho mierového nástroja má Slovensko dostať 250 miliónov eur, pričom dementoval informácie, že migy či Kub neboli na prioritnom zozname EÚ.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.