NAĎ: RUSKÁ AGRESIA JE NAJVÄČŠOU BEZPEČNOSTNOU VÝZVOU

Ako poukázal náš dočasne poverený minister obrany, ruská invázia podnietila niektoré krajiny k historickému prehodnoteniu ich bezpečnostnej politiky a pridaniu sa k najsilnejšej obrannej Aliancii sveta. 

Foto sita/branislav bibel
Dátum 18.04.2023

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď v utorok privítal v priestoroch rezortu obrany veľvyslancov z Dánska, Estónska, Fínska, Litvy, Lotyšska, Nórska, Švédska a USA. Diskutovali o aktuálnych bezpečnostno-politických otázkach s dôrazom na priority Ministerstva obrany (MO) SR v kontexte pomoci Ukrajine a modernizácie ozbrojených síl. TASR o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kakaščíková.

"Ruská agresia voči Ukrajine je pre naše krajiny najväčšou bezpečnostnou výzvou za posledné desaťročia. Veľmi ma teší, že jasné postoje a odhodlanie Slovenska pomáhať Ukrajine v jej spravodlivom boji za slobodu oceňujú aj naši partneri z Pobaltia a Škandinávie, z ktorých viacerí majú s Ruskom spoločnú hranicu," skonštatoval Naď.

Ako poukázal minister, ruská invázia podnietila niektoré krajiny k historickému prehodnoteniu ich bezpečnostnej politiky a pridaniu sa k najsilnejšej obrannej Aliancii sveta. "Je to významný krok, žiaľ, na pozadí ohavných okolností," zhodnotil. Zagratuloval fínskemu veľvyslancovi Pasimu Tuominenovi k vstupu jeho krajiny do Severoatlantickej aliancie. Upozornil, že Slovensko podporovalo členstvo Švédska a Fínska v NATO od ich prvých žiadostí.

S veľvyslancom USA v SR Gautamom Ranom sa minister venoval aktuálnym transatlantickým procesom a modernizačným prioritám, s ktorými súvisí aj poskytnutie grantu od Spojených štátov amerických v hodnote 200 miliónov dolárov na obstaranie vojenskej techniky. "Na základe návrhu Ozbrojených síl SR budú rozdelené na nákup obrnených vozidiel Oshkosh JLTV 4x4, 5000 kusov útočných pušiek a sofistikovaných protidronových systémov. Diskutovali tiež o ďalších potrebných krokoch v súvislosti s ponukou na bojové vrtuľníky AH–1Z Viper," doplnila hovorkyňa.

Lotyšskému, estónskemu a litovskému veľvyslancovi minister Naď poďakoval za spojenectvo, ktorým prispievajú k celkovej stabilite východných hraníc NATO aj Európskej únie. Ako úspešný príklad obrannej spolupráce so škandinávskymi krajinami označil iniciatívu Nórska a Dánska, ktoré sa vlani rozhodli spolu s Nemeckom zafinancovať 16 kusov samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 pre Ukrajinu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.