NAĎ: SLOVENSKO BUDE NAKUPOVAŤ LETECKÚ MUNÍCIU CEZ NATO

Minister obrany Jaroslav Naď predpokladá, že v budúcnosti by Slovensko prostredníctvom tohto projektu mohlo obstarávať napríklad muníciu pre viacúčelové taktické stíhacie lietadlá F-16.

Foto TASR
Dátum 19.02.2021

Slovenská republika sa pripojila k iniciatíve Severoatlantickej aliancie o rozšírení mnohonárodnej spolupráce pri špecifikácii, obstarávaní a skladovaní presne riadenej leteckej munície na oblasť všetkých druhov leteckej munície. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Podpisom doplnku k memorandu o porozumení k projektu presne navádzanej munície typu vzduch-zem (Air to Ground Precision Guided Munitions) to potvrdili minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) spolu s ostatnými rezortnými partnermi zapojených členských krajín NATO.

„Vďaka tomuto doplnku budú môcť krajiny Aliancie v súčinnosti s NSPA realizovať spoločné nákupy a spolupracovať pri skladovaní po novom už všetkých druhov leteckej munície. Ide tak o významné rozšírenie kooperácie v tejto oblasti, ktorá bude prínosom tak z ekonomického hľadiska pri šetrení prostriedkov v rámci prípadných spoločných nákupov, ako aj pri ďalšom prehlbovaní interoperability spojencov,“ vyzdvihol Naď.

Minister predpokladá, že v budúcnosti by Slovensko prostredníctvom tohto projektu mohlo obstarávať napríklad muníciu pre viacúčelové taktické stíhacie lietadlá F-16. Ako vysvetlil, obstaranie sa bude odvíjať od spotreby munície dodanej v rámci zmluvy na túto novú leteckú techniku a tiež od aktuálnych potrieb Ozbrojených síl SR.

Projekt spolupráce členských krajín NATO v oblasti presne navádzanej munície typu vzduch-zem bol iniciovaný Dánskom v roku 2014. Slovensko pristúpilo k projektu v roku 2019, pričom v súčasnosti je do neho zapojených celkovo 14 krajín.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.