NAĎ: VRÁTIM POVYŠOVANIU VOJAKOV V ZÁLOHE MORÁLNY A ODBORNÝ ROZMER

Minister obrany SR Jaroslav Naď vyhlásil, že už nechce, aby politici dostávali vojenské hodnosti len z vďaky.

Foto TASR/JAROSLAV NOVÁK
Dátum 14.10.2021

Ministerstvo obrany SR chce vrátiť povyšovaniu vojakov v zálohe morálny a odborný rozmer. Novelou zákona plánuje zabrániť tomu, aby boli vojenské hodnosti zneužívané na vďaku verejným funkcionárom. Návrh novely dnes odsúhlasil Ústavnoprávny výbor NR SR a s jej účinnosťou sa v rámci legislatívneho procesu počíta od 1. decembra 2021.

„Materiál obsahuje viacero zmien, ktorými chceme vrátiť spôsobu povyšovania vojakov v zálohe morálny a odborný rozmer tak, aby hodnosti nedostávali politici z vďaky za presadzovanie politických záujmov, ale naozaj tí, ktorí si to zaslúžia alebo to potrebujú k reálnemu výkonu funkcie,“ priblížil minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Predložený návrh zákona upravuje povyšovanie tak, že profesionálneho vojaka, ktorý skončil služobný pomer a je poberateľom výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, a tiež vojnového veterána, bude možné vymenovať alebo povýšiť do vojenskej hodnosti až po zániku jeho brannej povinnosti a za predpokladu, že nie je verejným funkcionárom.

Novela okrem toho upravuje možnosti povyšovania vojakov v aktívnych zálohách, a to za splnenia troch podmienok. Prvou je zaradenie vojaka v aktívnej zálohe na funkciu s plánovanou vojenskou hodnosťou, do ktorej má byť povýšený. Druhou podmienkou je splnenie odborných a kvalifikačných predpokladov na výkon tejto funkcie a treťou podmienkou je doba jeho zaradenia do aktívnych záloh.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.