NAĎ: ZÁUJEM NEUTÍCHA - UŽ SME OTESTOVALI CEZ 1-MILIÓN ĽUDÍ

Celoplošné testovanie na Slovensku aktuálne zabezpečuje viac ako 40-tisíc osôb vrátane zdravotníkov.

Foto TASR
Dátum 31.10.2020

BRATISLAVA 31. októbra (SITA/extraplus.sk) - Z celkového počtu 4 950 odberových miest bolo k 14. hodine aktívnych už 99,2 %. Aktuálne je súčasťou odberových tímov už takmer 15 000 zdravotníkov, vďaka čomu sú takmer všetky miesta personálne naplnené na 100 %. Vzhľadom na to, že do 12. hodiny sa prišlo testovať celkovo 828 518 ľudí, z ktorých pozitívny test malo 7 947 osôb, počet pretestovaných obyvateľov sa v súčasnosti už odhaduje na výrazne viac ako jeden milión.

Celoplošné testovanie na Slovensku aktuálne zabezpečuje viac ako 40 000 osôb vrátane zdravotníkov. Ide o viac ako 6 000 vojakov, približne 5000 policajtov a spolu s nimi je súčasťou operácie aj 250 príslušníkov finančnej správy, 113 hasičov, 50 horských záchranárov, takmer 4 000 dobrovoľníkov, takmer 10 000 administratívnych pracovníkov, 33 príslušníkov rakúskych ozbrojených síl a 200 zdravotníkov z Maďarska.

O priebehu testovania dnes počas návštevy odberového miesta v Hrubej Borši informovali predseda vlády SR Igor Matovič, minister obrany SR Jaroslav Naď a minister vnútra SR Roman Mikulec. Premiér vyzdvihol, že ide o najväčšiu logistickú operáciu v histórii Slovenskej republiky, ktorú sa navyše podarilo zorganizovať za pár dní. Poďakoval všetkým, ktorí sa na tomto projekte podieľajú. „Robíme obrovskú vec pre Slovensko a myslím si, že ten výsledok bude hovoriť sám za seba,“ zdôraznil. Zároveň vyzval všetkých obyvateľov k zodpovednému správaniu podľa na výsledky testov, ktoré dostali.

Minister obrany SR Jaroslav Naď vzdal hold všetkým zložkám, ktoré sa podieľali na organizácii tejto obrovskej logistickej operácie. „Keď sa všetci spojili a začali sme ťahať za jeden povraz, tak sa zdá, že sme to zvládli,“ ocenil. Zároveň doplnil, že okrem odberových miest v gescii rezortu obrany prebieha už od štvrtku testovanie aj v rámci nemocníc, firiem, domovov sociálnych služieb, podnikov krízovej infraštruktúry a rezortu spravodlivosti. Na tento účel bolo vyčlenených viac ako 600 000 testov, pričom výsledky testovania budú vyhodnotené v nedeľu.

Šéf rezortu obrany tiež informoval, že Ozbrojené sily SR majú aktuálne v prospech operácie nasadených 1 856 vozidiel, ktoré neustále cirkulujú po Slovensku - dopĺňajú materiál alebo presúvajú personál tam, kde je to potrebné. Len od včera pritom najazdili príslušníci ozbrojených síl viac ako 500 000 kilometrov, prepravili materiál na 4 100 kusoch paliet a vyskladnili materiál, ktorý vážil 4 300 ton. Okrem toho v prospech zabezpečenia operačného spojenia vytvorili 5 000 komunikačných liniek pre odberné miesta a systém ich okamžitého vyrozumenia z veliteľstva.

Priebeh testovania ocenil aj minister vnútra SR Roman Mikulec. „Nedá mi, aby som nezopakoval poďakovanie všetkým občanom SR, ktorí prišli a ktorí stále prichádzajú na odberové miesta. Patrí im vďaka za to, že to berú veľmi disciplinovane a sú zodpovední,“ priblížil s tým, že až na dva prípady nezaznamenali žiadne bezpečnostné incidenty. „Participácia a spolupráca jednotlivých zložiek je jednoducho úžasná,“ dodal.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.