NÁDEJ PRE TRIPOLIS

Občianska vojna v Líbyi viedla k jedným z najtragickejších následkov tzv. arabskej jari

Foto TASR/AP
Dátum 30.01.2018

Líbyjská „revolúcia“ – občianska vojna – a s ňou spojené zneužitie rezolúcie RB OSN č. 1973 z marca 2011 viedli k jedným z najtragickejších následkov tzv. arabskej jari. Rozložili stabilný a prekvitajúci štát, najbohatší v Afrike, zhoršili bezpečnostnú situáciu v regióne a pomohli nárastu terorizmu a migrácie, destabilizujúcim aj viaceré štáty EÚ.

Rebélia proti moci Muammara Kaddáfího, ktorý bol na čele štátu od septembra 1969, keď uskutočnil nekrvavý vojenský prevrat s hnutím Slobodných dôstojníkov socialistov-unionistov, sa začala vo februári 2011 v Bengázi a v ďalších mestách na východe, neskôr sa rozšírila i do ďalších častí Líbye. Proti rebelom, medzi ktorými boli i bojovníci teroristických organizácií, vláda nasadila aj letectvo. Od 19. marca 2011 prišlo k bezprecedentnému narušeniu medzinárodného práva. Bezletová zóna stanovená v rezolúcii RB OSN č. 1973, ktorá mala zaistiť, aby líbyjské letectvo prestalo útočiť na rebelov, sa zneužila na ich podporu. Letecké sily trinástich štátov NATO, Švédska a troch arabských štátov však útočili nielen na vojenské, ale aj na civilné ciele.

Chaos a násilie

V auguste 2011 sa rebelom po šesťmesačnom intenzívnom bombardovaní, počas ktorého sa podniklo vyše 26-tisíc vzletov, podarilo dobyť takmer celú Líbyu. Nemali však takú silu, aby sami porazili Kaddáfího vojsko. Francúzsko neskôr otvorene priznalo, že povstalcom zhadzovalo z lietadiel zbrane, hoci OSN vyhlásilo embargo na ich dodávku, pričom súčasťou vojny NATO proti Líbyi bola aj námorná blokáda a kontrola dodržiavania embarga.

Rebelom sa dlho nepodarilo chytiť Muammara Kaddáfího. Zorganizovali na neho doslova poľovačku. Dvadsiateho októbra konvoj, v ktorom sa pohyboval pri rodnej Syrte, bombardovalo letectvo NATO. Raneného Kaddáfího sa zmocnili rebeli, lynčovali ho a beštiálne zabili. Moc v štáte prebrala Národná prechodná rada a 23. októbra vyhlásila koniec džamahírije. V Líbyi nastal chaos, vzrástlo násilie a kriminalita, prestala fungovať infraštruktúra. Národná prechodná rada napriek podpore Západu nebola schopná získať moc nad celým územím štátu a nastoliť poriadok.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.