NAĎOVE KLAMSTVÁ

Stíhačky MiG-29 sme Ukrajine darovali protiústavne a proti vôli občanov republiky.

Foto TASR/JAKUB KOTIAN
Dátum 31.05.2023

Tragikomédia jedného z najmladších zo všetkých 196 štátov sveta pokračuje. Zopár jedincov pod Vysokými Tatrami sa vytešuje, že od USA dostaneme vraj hodnotu za miliardu, hoci zaplatíme „len“ 340 miliónov! Neprekvapuje ma to u politických stroskotancov a takých militantných kreatúr, akými sú Heger, Naď, Káčer, Krúpa či Osuský... Protiústavne, mimo schválenia parlamentom, proti vôli občanov republiky sme Ukrajine darovali ďalšiu masívnu vojenskú pomoc. Stíhačky, ktorých poskytnutie dovtedy striktne odmietali všetky členské štáty NATO. Maličké Slovensko na čele s prezidentkou Čaputovou (vrchnou veliteľkou ozbrojených síl) sa štylizovalo do roly agresívneho premianta. „Rozhodovanie vlády vo veci dodania stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu nepatrí medzi rozhodnutia, ktoré podliehajú súhlasu prezidentky.“ Uviedla to Zuzana Čaputová v stanovisku k vyjadreniam povereného premiéra Eduarda Hegera. To, či môže vláda o tejto veci rozhodnúť, mali ministri podľa nej vyriešiť spolu s ústavnými právnikmi. Nestalo sa tak, verejnosť žiadnu relevantnú odbornú a nespochybniteľnú analýzu nevidela, hlava štátu z toho aj napriek tomu nič nevyvodila. Rozhodnutiu odvolaného vládneho kabinetu bez dôvery, s ústavou oklieštenými právomocami, napokon predchádzalo iba zasadnutie parlamentného brannobezpečnostného výboru v utajenom režime. Dokonca boli počas neho zapnuté rušičky, aby si slová ministra silového rezortu Jaroslava Naďa nemohol nik nahrať. Poslankyňa Romana Tabák sa pred novinármi po jeho rokovaní nevyhla kritike. Tento proces bol podľa nej netransparentný, pričom „Naď tam klamal“. „Na tlačovke Naď hovorí niečo iné ako Heger. Najskôr majú právnu analýzu, potom ju nemajú. Celé to je jeden veľký podvod.“

Ignorancia medzinárodného práva

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď 17. marca 2023 podpísal s veľvyslancom Ukrajiny na Slovensku Myroslavom Kastranom dôležitú medzivládnu dohodu. „Slovensko daruje 13 stíhačiek MiG-29 a 2 kusy odpaľovacích zariadení protilietadlového raketového systému Kub. Tiež systém riadenia a prislúchajúce náhradné dielce a rakety.“ Politici vládnej luzy ani bezpečnostní analytici (a už vôbec nie mainstreamoví miništranti) verejnosť neinformovali, že poskytnutie stíhačiek MiG-29 tretej strane porušuje medzinárodné právo, keďže odporuje ustanoveniam pôvodnej zmluvy pri získaní tejto ruskej techniky pre našu armádu. (Po rozdelení federácie v roku 1993 disponovalo letectvo a protivzdušná obrana štátu na piatich leteckých základniach dokopy až 229 lietadlami a vrtuľníkmi!)

Táto kauza rozbúrila parlamentné i mediálne vody. „Keby som bol predsedom vlády ja, stíhačky MiG-29 by som Ukrajine neposlal, pretože by naďalej chránili vzdušný priestor Slovenska,“ povedal v relácii RTVS O päť minút 12 líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Sediac oproti Hegerovi zároveň podotkol, že rozhodnutie vlády rešpektuje tak, ako aj každé rozhodnutie súdu, hoci s ním nemusí súhlasiť. „Čo sa hádžem o zem alebo som sa išiel na Sliač reťazou uviazať o MiG, aby neodletel? Myslím si však, že vláda na toto rozhodnutie nemala právo,“ povedal. Čo však vôbec nechápem, bolo Pellegriniho uspokojenie s protihodnotou za poskytnuté MiG-y...

Upozornenia na vlastizradu

Potvrdilo sa to vzápätí informáciou, ktorú museli priznať aj v podcaste Dobré ráno denníka SME vo štvrtok 23. marca 2023, že namiesto očakávaných vrtuľníkov Apache a 500 rakiet Air Fire dostaneme údajne 12 útočných použitých helikoptér Viper. To sú však námorné vrtuľníky, ktoré nemajú kolesový podvozok! Iba lyžiny, aby mohli zlietavať aj pristávať na lietadlových lodiach... Špecialisti k tomu poznamenali, že Slovensko nemá ani jedného jediného pilota, ktorý by vedel lietať na týchto strojoch. Zrejme rozhodla akási historická nostalgia. Možno si ktorýsi z prastarých poradcov vetchého prezidenta Bidena v Bielom dome alebo z historicky vzdelaných jastrabov v Pentagóne spomenul, že kedysi bol kráľom Madagaskaru Slovák Móric Beňovský. Alebo že sme – ako súčasť Československa – patrili kedysi k námorným veľmociam. Mladším čitateľom sa patrí pripomenúť, že pod našou vlajkou sa plavilo celkom 44 obchodných lodí, ktoré prepravili 61 miliónov ton tovaru a prešli vyše 50 miliónov kilometrov. Posledná z nich – Ján Želivský – zmenila majiteľa na sklonku roku 1998 a od tej chvíle je Československá námorná plavba históriou.

Z opozície, právnických kruhov a alternatívnych médií zaznievajú upozornenia na vlastizradu a porušenie ústavy i medzinárodného práva, ohrozenie mieru, čo v budúcnosti môže vyústiť do zaslúžených trestnoprávnych postihov. V konzervatívnom denníku Postoj som sa 21. marca 2023 dočítal, že podľa prieskumu v rámci projektu RevivEU, financovaného Európskou úniou, ktorý uskutočnil Bratislava Policy Institute v spolupráci s agentúrou STEM Praha, polovica populácie na Slovensku obviňuje z vojny na Ukrajine USA. Osemdesiat percent občanov tvrdí, že vývoj v našom štáte nejde správnym smerom a až 70 percent Slovákov je proti dodávaniu zbraní na Ukrajinu.

Rola užitočného idiota

Militanti v Hegerovej vláde sú nadšení a unesení len kšeftárskou stránkou kauzy. Zarazila ma však glosa Petra Pellegriniho, ktorého budúcnosť sa spája s účasťou v akejkoľvek budúcej vládnej koalícii: „Ak dostanete zariadenia, ktoré bežne na trhu stoja miliardu a musíte za ne zaplatiť 300 miliónov, tak je to určite dobrá kúpa. Nákup nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom je z ekonomických parametrov výhodný. Pomer cena verzus výkon je veľmi dobrý.“ Zasvätení chápu, prečo (ženám sympatický Bystričan s jamkami v lícach) ministra v demisii Jaroslava Naďa v tomto kroku vlastne pochválil. Lebo sám Pellegrini (vtedy vo funkcii predsedu vlády) v decembri 2018 stál pri stole, keď minister obrany generál Peter Gajdoš (SNS) podpísal zmluvu o kúpe 14 amerických stíhačiek F-16 za 1,6 miliardy dolárov, čím si zároveň „kúpil“ prijatie prezidentom USA v Oválnej pracovni Bieleho domu – už v máji 2019. Obaja spomínaní nakupovali od firmy Lockheed Martin, najväčšej americkej zbrojárskej firmy, ktorá je hlavným partnerom Pentagónu v dodávke zbraní a techniky. Pikantériou zo zákulisia možno nazvať fakt, že firma Lockheed Martin je hlavným donorom think tanku GLOBSEC, ktorý v roku 2005 založil dnešný poverený minister diplomacie Rastislav Káčer spolu s jej budúcim šéfom Róbertom Vassom. A úplne náhodou bol v rokoch 2014 a 2015 zástupcom riaditeľa tejto militantnej mimovládky Jaroslav Naď... Mňa osobne táto vládna zločinná skupinka presvedčila, že je schopná všetkého. Preto ich aj teraz podozrievam, že ešte i tie námorné vrtuľníky s raketami, ktoré nám Pentagón tak „výhodne“ predáva, sú len zámienka. Slovenská vláda splnila rolu užitočného idiota, aby sme po darovaní stíhačiek MiG-29 a protilietadlových systémov mohli poslať na Ukrajinu aj tieto vrtuľníky a 500 rakiet ešte pred predčasnými voľbami. Jaroslav Naď klamal a klame! Je to podvodník. Klamal o vojenskej zmluve s USA, klamal o darovaní S-300, klamal o analýze aj o stíhačkách. Pamätáme si, keď tvrdil, že máme tri stíhačky odložené ešte z čias ČSSR, ktoré vraj nikdy nelietali, aj jeho tvrdenie, že 11 z 13 MiG-29 je uzemneným šrotom. Bohorovne presviedčal verejnosť v parlamente, že „celý proces bude trvať niekoľko týždňov“! Prvé štyri MiG-y však odleteli zo Slovenska už 24. marca 2023, teda dva dni po jeho tvrdení..

Papagáj bruselskej propagandy

Ešte aj špeciálne školený a cvičený papagáj bruselskej propagandy – generál vo výslužbe Pavel Macko – pre PLUS Jeden Deň potvrdil, že „naše stíhačky neboli žiadne šroty“. Ich poslanie na Ukrajinu však obhajoval dovolávajúc sa Charty OSN. Všeobecne. Spolu so svojimi chlebodarcami z ministerstva vojny a z GLOBSEC-u však akosi nedočítali chartu až po články 106 a 107. Podľa nich je totiž možné úplne inak chápať všetko, čo sa udialo pred vypuknutím vojenského konfliktu na Ukrajine. Je smutné, že ich nepozná ani samotný generálny tajomník OSN António Guterres. Na súvislosti príčin a dôsledkov od roku 2014 poukazujú viacerí politici a svetové autority, hovorí o tom nielen americký senátor Robert Kennedy, americký ekonóm prof. Jeffrey Sachs, český exprezident Václav Klaus či líder slovenskej opozície Robert Fico. A mainstream ich všade vo svete cenzuruje, dokonca sa v živom vysielaní takýmto diskutujúcim odoberá slovo, moderátori ich prerušia, skočia im do reči a nedajú dohovoriť. Nielen u nás v RTVS, Markíze či TA3. Svoje skúsenosti s touto taktikou mainstreamu na umlčanie historickej pravdy má tiež taliansky historik s vynikajúcou reputáciou Franco Cardini, no aj historik, korešpondent televízie RAI v Moskve Marc Innaro a mnohí ďalší po celom svete.

Militantní duševní maloroľníci

A potom sa pod Tatrami nájdu vojnoví štváči, ktorí sú akože zaskočení a pohoršení správou, že aktivity Slovenska vo vyzbrojovaní Ukrajiny považuje Rusko za nepriateľský akt a za priamy vstup do konfliktu! Znepokojená je tým na sociálnej sieti dokonca i slovenská polícia, ktorá si všimla vraj šokujúce vysielanie diskusie v ruskej televízii NTV. „Jednu raketu, nie jadrovú, ale obyčajnú, pošlime do centra Bratislavy, niekam, kde sedia všetci lídri tejto krajiny vrátane premiéra. Začali by sa správať inak,“ zaznelo z úst moderátora Romana Babajana, odvolávajúc sa na názor vojenských expertov. Chce ešte niekto jasnejší dôkaz, že súčasný politický režim v Slovenskej republike urobil z územia nášho štátu vojnový terč a priamo všetkých päť miliónov obyvateľov Slovenska – aj nás, ktorí sme nevolili prezidentku Čaputovú ani Matovičovu štvorkoalíciu, ani Hegerových, Sulíkových či Kiskových utečencov – zaťahuje do vojny?

Angažovanosť Slovenska sa odoslaním všetkej našej vojenskej techniky ani stíhačiek v marci a apríli zďaleka nekončí... Lebo v rozsiahlom areáli niekdajších Závodov ťažkého strojárstva Dubnica nad Váhom s takmer 15-tisíc zamestnancami sa dennodenne vyrába pre Ukrajinu aj delostrelecká a mínometná munícia. Každá piata 155-milimetrová strela, ktorú ukrajinská armáda v tomto roku vystrelí z húfnic ako Zuzana 2 zo Slovenska, Caesar z Francúzska či zo systému Krab z Poľska, bude mať na tele kód označujúci dubnický závod Konštrukta defence. Dubnický výrobca je jednou z 15 fabrík v Európskej únii, od ktorých plánuje únia jednotne nakupovať muníciu. V DMD Group pritom popri munícii profitujú aj z výroby vojenskej techniky, ktorá smeruje nielen na Ukrajinu, ale aj ozbrojeným silám na Slovensku.

Podľa ankety redakcie Extra plus z 20. apríla 2023 deväť z desiatich opýtaných sa domnieva, že namiesto zbraňových systémov, munície aj stíhačiek MiG-29 mal slovenský parlament poslať na Ukrajinu celý vládny kabinet Eduarda Hegera v demisii aj s nedôveryhodnou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Tým by sme najvýstižnejšie pred celým svetom demonštrovali svoj vrúcny vzťah k Ukrajine a jej prezidentovi Zelenskému.

MOSKVA OZNAČILA POSKYTNUTIE STÍHAČIEK MIG-29 UKRAJINE ZA PORUŠENIE ZMLUVNÝCH ZÁVÄZKOV

 

Federálna služba pre vojensko-technickú spoluprácu (FSVTS) Ruska označila poskytnutie stíhačiek MiG-29 Ukrajine za porušenie zmluvných záväzkov a medzinárodných noriem vývoznej kontroly zo strany Slovenska. Uviedla, že Slovensko hrubo porušilo svoje medzinárodné záväzky týkajúce sa reexportu zbraní ruskej výroby, ako sa uvádza v článku 6 Dohody medzi vládou Ruskej federácie a vládou Slovenskej republiky o vojensko-technickej spolupráci z 29. apríla 1997: „Každá zo zmluvných strán bez písomného súhlasu druhej zmluvnej strany nepredá alebo neodovzdá tretím krajinám zbrane a vojenskú techniku, technickú dokumentáciu na ich výrobu, informácie a materiál získaný alebo nadobudnutý ako výsledok dvojstrannej vojensko-technickej spolupráce...“

 

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď zároveň oznámil, že „v archívoch sa takýto dokument nenašiel“. Podľa FSVTS môžu tieto výsledky „vyšetrovania“ slovenskej strany svedčiť o snahe Naďa zavádzať medzinárodné spoločenstvo. V tejto súvislosti je ochotná slovenskej strane poskytnúť kópiu originálu príslušného medzivládneho dokumentu, ktorý sa zachoval v archívoch Ruskej federácie. Pripomína, že dodávka stíhačiek MiG-29 na Slovensko sa uskutočnila na základe zmluvy podpísanej s Ministerstvom obrany SR 8. júla 1993.

V článku 14.6 tejto zmluvy sa uvádza, že „zákazník nebude bez súhlasu dodávateľa predávať alebo darovať formálne alebo fakticky dodávaný špeciálny majetok a technickú dokumentáciu alebo informácie o nich do tretích krajín, ani umožňovať používanie uvedeného špeciálneho majetku a technickej dokumentácie tretím stranám alebo akejkoľvek fyzickej alebo právnickej osobe okrem úradníkov alebo špecialistov z krajiny zákazníka“.

 

Bratislava teda podľa FSVTS porušila nielen príslušnú medzivládnu dohodu, ale aj svoje zmluvné záväzky. Okrem toho v roku 2009 uzatvorilo Ministerstvo obrany SR zmluvu so spoločnosťou RSK MiG, a. s., na abonentnú údržbu lietadiel MiG-29 Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. FSVTS pripomína, že ruská strana si počas celého obdobia plnila svoje záväzky udržiavať lietadlá v stave pripravenosti na boj. V minulom roku však slovenská strana deklarovala vypovedanie tejto zmluvy. Otázky vrátenia drahého vybavenia dovezeného na údržbu lietadiel ruskej strane v rámci zmluvných záväzkov, ako aj úhrady za už poskytnuté služby zostali nevyriešené.

„Napriek opakovaným návrhom ruskej FSVTS a ruských dodávateľov na civilizované riešenie situácie sa slovenské ministerstvo obrany vyhýbalo rokovaniam a riešeniu týchto otázok. Vybavenie dodané v podmienkach dočasného dovozu je naďalej v nelegálnom držaní slovenskej strany a môže byť presunuté na Ukrajinu,“ dodáva FSVTS.

Extra plus

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.