NAĎOVE KŠEFTY

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Nikomu, kto ako-tak sleduje aktuálne politické dianie, neuniklo, že nástupom Matovičovej vlády na jar 2020 nová štvorkoalícia zrušila všetko, čo pripravili alebo rozhodli predchádzajúce vládne kabinety. Okrem „megaobchodov“ s vojenskou technikou, ktoré spustili ešte ministri obrany Martin Glváč (Smer-SD) a Peter Gajdoš (nominant SNS).

Foto SITA/BRAnislav bibel
Dátum 03.10.2021

Nikomu, kto ako-tak sleduje aktuálne politické dianie, neuniklo, že nástupom Matovičovej vlády na jar 2020 nová štvorkoalícia zrušila všetko, čo pripravili alebo rozhodli predchádzajúce vládne kabinety. Okrem „megaobchodov“ s vojenskou technikou, ktoré spustili ešte ministri obrany Martin Glváč (Smer-SD) a Peter Gajdoš (nominant SNS).

Podľa množstva vojenskej techniky, charakteru i určenia výzbroje, no najmä podľa objemu investícií a nákupov je Slovenská republika mimoriadne ohrozená. Alebo chystá vojnu. Politické rozhodnutie o nákupe deviatich vrtuľníkov Sikorsky UH-60 Black Hawk padlo ešte za ministrovania Glváča v roku 2015. Ale terajší civilista v kresle ministra obrany Jaroslav Naď nákupy nezastavil. Pokračuje v nich s veľkým apetítom ďalej. Podľa dostupných informácií sme v úvode zaplatili 50 miliónov, Naď ráta s nákupom až do 100 miliónov dolárov. A čo ďalší biznis? Za nové americké stíhačky zaplatilo Slovensko v prvej fáze 1,58 miliardy eur, čo po jednom zasadnutí vlády SR v roku 2019 zverejnil vtedajší premiér Peter Pellegrini. V tejto sume je nákup štrnástich lietadiel, výcvik personálu, munícia a servis na dva roky. „Nákup amerických lietadiel F-16 je ekonomicky najvýhodnejším a technicky najlepším riešením,“ obhajoval rozhodnutie premiér. Aké budú celkové náklady na takzvaný životný cyklus lietadiel, Pellegrini už nepovedal. Neoficiálne sa však v kruhoch expertov usudzuje, že desaťročná prevádzka stíhačiek môže dosahovať až dve miliardy eur. Všetkým penzistom (počnúc poberateľmi minimálneho dôchodku 334,30 eura až po priemerný v sume 481 eur mesačne) vyhŕkli pri tých sumách slzy. Pri výhovorkách o nemožnosti vyplácať 13. a 14. dôchodok, o nutnosti ich výraznej redukcie či diferencovania z úst ministrov Milana Krajniaka (Sme rodina) alebo Richarda Sulíka (SaS) sa isto silne orosilo čelo...

Štedrosť USA

Niektoré štáty vrátane spojeneckých musia americkej vláde a jej slúžiacim priekupníkom platiť za zbrane nehorázne sumy. Život je drahý, smrť ešte drahšia! No USA poznajú aj výnimky. Keď na konci augusta 2021 Američania po prehratej 20-ročnej vojne zbabelo utiekli z Afganistanu, zanechali Talibanu úžasné dedičstvo. Médiá priniesli informácie, že celková hodnota amerických zbraní a vojenského vybavenia, ktoré Taliban zdedil po prevzatí moci v Afganistane, sa odhadujú na 85 miliárd dolárov. Poručík zásobovania námorníctva USA v zálohe a člen Snemovne reprezentantov Jim Banks v Kongrese oznámil, že obrovské množstvo vybavenia a zbraní, ktoré zostali v Afganistane, predstavuje 75 000 vozidiel, 200 lietadiel a helikoptér, ako aj 600 000 jednotiek ručných a ľahkých zbraní. „Dnes má Taliban viac vrtuľníkov Black Hawk než osemdesiatpäť percent krajín sveta,“ povzdychol si varovne Banks. Televízia CNN prednedávnom zverejnila reportáž, v ktorej ukázala, že NSA (Národná bezpečnostná agentúra) vykonala audit zbraní a vojenského vybavenia, ktoré USA dodávali do Afganistanu počas dvoch dekád. Podľa posledných údajov dostala afganská armáda len od roku 2013 do roku 2016 viac ako 600-tisíc ručných zbraní a až 80-tisíc obrnených vozidiel. Bojovníci Talibanu sa hneď po dobytí väčšiny územia dostali až k 200-tisíc strelným zbraniam vrátane ostreľovacích pušiek M24, útočných zbraní M18, protitankových rakiet, automatických granátometov, mínometov a raketových granátov, 20-tisíc vozidlám Humvee.

Na Twitteri sa objavilo video, ako talibanci na letisku testovali ukoristený americký vrtuľník Black Hawk v prepočte za 5,1 milióna eur. Poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v septembri priznal, že USA nemajú „jasný obraz“ o tom, koľko chýbajúceho vojenského inventára vo výške 83 miliárd dolárov by teraz mohlo byť v rukách nepriateľa. K vybaveniu patrí tiež 50-tisíc taktických vozidiel, 1000 vozidiel odolných proti mínam a 150 obrnených transportérov. Čo sa týka leteckej základne, ide o viac než 160 lietadiel a helikoptér vrátane štyroch dopravných lietadiel C-130, 23 turbovrtuľových útočných lietadiel A-29 Super Tucano, 45 vrtuľníkov UH-60 Black Hawk a 50 vrtuľníkov MD530. V rokoch 2003 až 2016 USA kúpili afganským bezpečnostným silám 42-tisíc ľahkých taktických vozidiel, ako sú napríklad dodávky Ford Ranger a nákladné autá. Potom 9-tisíc stredne ťažkých taktických vozidiel a viac ako 22-tisíc vozidiel Humvee. USA vynaložili len na autá Humvee asi 2,13 miliardy dolárov, pričom priemerná cena každého z nich bola 96 466 dolárov (cca 82-tisíc eur).

Washingtonské bilióny zabíjajú globálne

Iba vojna v Afganistane stála USA dva bilióny dolárov! A koľko prehratá vojna v Iraku? Koľko že by sme museli ešte prirátať za všetky ďalšie tri desiatky vojnových konfliktov a agresívnych útokov americkej armády v zámorí na čele „obrannej“ aliancie NATO od prehratej vojny vo Vietname koncom apríla 1975? Nevyčísliteľná je hodnota stratených životov státisícov amerických vojakov, bojujúcich a zomierajúcich za pokrivené hodnoty vydávané falošne za boj o demokraciu. Vojny však majú aj ekonomickú stránku: potreba zbraní, bômb, mín, radarov, munície, tankov, ponoriek, stíhačiek, dronov a inej techniky dokáže zamestnať milióny ľudí a uviesť ekonomiku do pohybu. Mnohí umierajú, niekoľkí nesmierne bohatnú. Zarobené doláre však nikdy nevyvážia utrpenie a smrť ľudí, ktorí v týchto vojnách bojovali.

Počas septembrovej návštevy pápeža Františka na Slovensku ma preto oveľa viac (ako s prezidentkou Čaputovou sediacou na rovnako veľkom tróne súzvučné vyjadrenia k LGBTI komunitám) zaujímala komunikácia obľúbenej témy pontifika o mieri a o odzbrojení. Veď sa v Grasalkovičovom paláci stretli dva paradoxy. Pápež František, odsudzujúci vojny a násilie, sa v záhrade sídla hlavy štátu stretol s vládnymi predstaviteľmi, s vojnovými štváčmi z mimovládnych organizácií, zbrojárskymi lobistami a s politickými pokrytcami, ktorí sa bratríčkujú s najmilitantnejším štátom – USA – a navyše sú ochotní vydávať na zbrojenie miliardy. USA ani žiaden iný štát nenájde vo Vatikáne servilného spojenca svojich imperiálnych vojen. Známe sú slová Svätého otca: „Dajte pokoj zbraniam a budete počuť plač detí; nech sa zabudne na chamtivosť. Krajiny, ktoré hovoria o mieri a predávajú zbrane, sú pokrytecké.“ Rovnako to podľa mňa platí aj pre horlivých nákupcov smrtonosných hračiek.

Šanca na mier

Ešteže pápež neprijal slovenského ministra vojny Jaroslava Naďa, ktorý iba zopár dní pred jeho príletom do Bratislavy oznámil, že Slovensko nakúpi (okrem už spomínaných vrtuľníkov a stíhačiek) ešte aj obrnené transportéry za dve miliardy eur!

Väčšinu z nás – občanov Slovenskej republiky – by uspokojilo, ak by sa služobník ľudu Naď obrátil na USA so žiadosťou o podobný sponzorský príspevok, akého sa od Bieleho domu dočkal Taliban v Afganistane a možno aj teroristi ISIS. Žiadame vrátiť vyplatené stámiliónové zálohy a splátky za smrtonosnú vojenskú techniku a od prezidenta Bidena očakávame, že vláde SR daruje stíhačky aj moderné vrtuľníky a že refunduje všetky náklady na dopravu osôb, ktoré naplno vyťažený armádny Spartan prepravil z kábulského letiska na Slovensko. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) spresnil, že „dohromady prišlo 24 pasažierov, z toho 16 občanov Slovenska a ich rodinní príslušníci. Osem ľudí tvoria občania Afganistanu, ktorí pomáhali slovenským vojakom na misiách“.

Terajšia situácia porazeného „svetovládcu“, v skutočnosti len poníženého a oslabeného starca s jeho administratívou v Bielom dome i jastrabov Pentagónu, vytvára najlepšiu rokovaciu pozíciu, aká tu bola za uplynulé polstoročie. Ak ju Európska únia nevyužije na dosiahnutie vyváženého partnerstva a posilnenie svojej váhy vo svetovej politike, premárni historickú šancu. Šancu na mier.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.