NAJLEPŠÍ SPOMEDZI MAĎAROV?

György Gyimesi pod značkou OĽaNO presadzuje v parlamente záujmy našej najpočetnejšej menšiny. Ten istý Gyimesi sprevádzal na záhadnej ceste Matoviča do Maďarska, keď už zastával funkciu ministra financií a nevzal so sebou zástupcov slovenskej diplomacie, lebo: „Neúčasť zástupcov slovenského veľvyslanectva bola predpokladom úspechu(?!).“

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 10.09.2022

György Gyimesi, ktorý sa do roku 2020 podpisoval ako Juraj Gyimesi, je slovenský politik maďarskej národnosti. Vo februári 2020 bol vo voľbách do Národnej rady zvolený za poslanca, keď kandidoval za hnutie OĽaNO zo 49. miesta kandidátky. V celkovom poradí skončil až na 56. mieste, s 2 370 krúžkami bol náhradníkom. V marci 2020 si však uplatnil poslanecký mandát ako náhradník za ministra obrany Jaroslava Naďa. V parlamente pôsobí ako podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet.

Jeho otec Juraj Gyimesi je lekár, v rokoch 1990 – 1991 bol poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR za stranu Spolužitie. Poslanec ešte ako Juraj absolvoval Osemročné športové gymnázium Košice a potom vyštudoval na Fakulte verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Tam 19. januára 2021 (už ako poslanec) získal titul PhD. Jedným z oponentov jeho dizertačnej práce bol stranícky kolega z OĽaNO Peter Pollák.

Bez mandátu vlády

Nuž – slovenský poslanec maďarskej národnosti so všetkými plusmi aj mínusmi. V časoch, keď v parlamente nie je žiadna strana maďarskej národnostnej menšiny, on, dušou menšinový poslanec, sa činí „anonymne“. V januári 2021 kritizoval navrhovanú reformu systému o štátnom občianstve. V marci 2021 sa ako poslanec bez mandátu vlády stretol v Komárne na rokovaniach s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom. Téma: dvojaké občianstvo. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok ho vtedy obvinil z porušenia programového vyhlásenia vlády a rokovania bez akéhokoľvek mandátu, a preto si predvolal maďarského veľvyslanca na Slovensku. Gyimesi následne obvinil Korčoka a štátneho tajomníka Martina Klusa zo šovinizmu a prirovnal ich rétoriku k mečiarizmu. Ten istý Gyimesi sprevádzal na záhadnej ceste Matoviča do Maďarska, keď už zastával funkciu ministra financií a nevzal so sebou zástupcov slovenskej diplomacie, lebo: „Neúčasť zástupcov slovenského veľvyslanectva bola predpokladom úspechu(?!).“

Zdá sa, že maďarská strana reprezentovaná práve Gyimesim, resp. cez Gyimesiho „diplomaticky“ využíva „naše“ vnútrokoaličné rozpory. Ktovie, akú rolu hrá pán poslanec pri plnení Plánu na ekonomický rozvoj južného Slovenska, ktorý pripravilo Združenie maďarských ekonómov na Slovensku (len poznámka, Gyimesi je podpredsedom finančného a rozpočtového výboru NR SR). Ten plán vychádza z tézy, že Maďarmi obývané oblasti Slovenska sú „zámerne podfinancované“. Nuž za ministrovania zástupcu Most-Híd sme rýchlocestu z Bratislavy do Šamorína postavili za rekordne krátky čas, či nie? Ktovie, aký vzťah má pán poslanec k maďarskej Nadácii Gábora Barossa so sídlom v Komárne. Ktovie, ako sa podieľa na „značkovaní“ slovenského územia cez financovanie športu, opravy kostolov, kúpu budov v Košiciach údajne na „diplomatické účely“. Či na zamýšľanom (a zatiaľ odloženom?) skupovaní slovenskej pôdy? Nevieme. Vie to SIS-ka? Pán poslanec sa netají svojimi stykmi s maďarsky cítiacimi Slovákmi, ako je napríklad šéf Slovnaftu a zároveň majiteľ DAC 1904 Oszkár Világi, ale aj s maďarským ministrom zahraničia, a rovno aj predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom. Zrejme mal prsty v obstaraní ruskej vakcíny značky Sputnik, ktorá vykrútila krk „Trnafčanovi“ Igorovi.

Záujem bulvárnej tlače

Pozoruhodný na správaní pána poslanca je jeho pragmatizmus. Aby docielil zvýšenie štátneho príspevku maďarskému spolku Csemadok, navrhol zvýšiť dotáciu aj pre Maticu slovenskú. Pri rozhodovaní o odpojení sa Slovenska od ruského plynu a ropy je mu evidentne vzorom maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý otvorene háji záujmy Maďarska a Maďarov.

Treba si však všimnúť aj fakt, akú pozornosť tomuto poslancovi za OĽaNO venuje bulvárna tlač. Stade sme sa dozvedeli o „novom páriku slovenskej šoubiznisovej a politickej scény“: György Gyimesi – ktorý má v rodnom Kráľovskom Chlmci bazén, „stojaci bez vody už štvrtý rok, lebo kvôli pracovným povinnostiam sa väčšiu časť roka poslanec zdržiava v Bratislave a vodu by mu nemal kto čistiť“ – a misska Magda Šebestová. Spolu stihli absolvovať dovolenku v Dubaji a zopár lyžovačiek. Svoju lásku prezentovali aj verejne na sociálnych sieťach. Krátko nato však prišiel nečakaný rozchod, ktorý viacerých prekvapil...

Šebestová vraj nemala o mužov nikdy núdzu. V minulosti jej nevyšli dva sedemročné vzťahy s futbalistami Filipom Šebom a Jánom Ďuricom a následne ani krátky románik s boháčom Michalom Fresserom, ktorý je generálnym riaditeľom biotechnologickej spoločnosti, špecializovanej na boj s Alzheimerovou chorobou. Bulvár tvrdí, že Gyimesi „nie je zručný, nevie variť a nepotrpí si ani na luxus, ale rád žehlí“. Napriek tomu však „ohúril sexi missku“, bývalú Miss Slovensko. No tak, ako to rýchlo prišlo, tak to aj rýchlo odišlo – píše bulvár: „Aj tak sa dá charakterizovať vzťah exriaditeľky súťaže krásy Magdalény Šebestovej a poslanca Györgya Gyimesiho. Netrvalo dlho a dvojica svoj vzťah oficiálne potvrdila. Poskytli zopár rozhovorov, objavili sa spolu na jednom prenose tanečnej šou TV Markíza Let's Dance, zoznámili spolu svoje deti a... A rozprávke bol koniec. Zamilovaná dvojica nedávno prekvapila rozchodom.“ Ich láska teda nemala dlhé trvanie.

Demoralizácia a destabilizácia

Ďalej čítame, že Šebestová po rozchode „maká“ na svojej postave vo fitku. A poslanec za OĽaNO? „Nie, nie, vôbec nie som smutný, som absolútne vo veľkej pohode. Všetko je v najlepšom poriadku, tak ako to má byť,“ prezradil bulvárnemu denníku. No zdá sa, že má opäť s kým tráviť svoj voľný čas... A bulvár nedá pokoj: „Teraz je podľa všetkého sexi poslanec opäť zamilovaný, alebo má minimálne s kým tráviť svoj voľný čas v súkromí... Aj tentoraz politika prezradila jeho, podľa všetkého cielená aktivita na sociálnej sieti. V svojom príbehu na Instagrame totiž zverejnil krátku, opakujúcu sa videostopu, na ktorej relaxuje vo vírivke s neznámou ženou. O koho ide, sme sa ho snažili opýtať, avšak na našu správu doposiaľ neodpovedal. V každom prípade ich spoločný záber stojí skutočne za to...“ Popularita za každú cenu?

Prebiehajúca subverzia – rozklad sveta, štátov a národov – stavia na demoralizácii a destabilizácii. Ako hodnotiť situáciu, keď si politik – poslanec vymieňa s pôvabnou tmavovláskou „tajuplné“ odkazy na sociálnej sieti vo forme srdiečok a zamaskovaných fotografií v lyžiarskych helmách? Rozklad pokročil: zdá sa, že „ľudu“ to už vôbec neprekáža. Naopak. Veď na verejnosť prenikla aj štipľavá komunikácia medzi Zsuzsovou a terajším špeciálnym prokurátorom – a nič. Aj medzi predsedom parlamentu a „kde-kým“ – a nič.

Bože, ochraňuj Slovensko!

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.