NAJMÚDREJŠIA HLAVA V ŠTÁTE

Podľa prezidenta pravý vlastenec poslúcha Brusel na slovo

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 01.07.2016

Keď Andrej Kiska vystúpil v polovici júna v parlamente, najväčšiu mediálnu pozornosť si vyslúžila časť prejavu venovaná prebiehajúcemu korupčnému škandálu. Za pozornosť však určite stál aj zvyšok tém, v ktorých sa naplno prejavil prezidentov génius. Aj z tohto prejavu bolo jasné, že meno zmieneného génia je Martin Bútora.

 

Verne slúžiť

Z celého vystúpenia pôsobila zrejme najpatetickejšie časť venovaná ospevovaniu Európskej únie. Kiska vyhlásil, že k členstvu v EÚ jednoducho neexistuje alternatíva, pričom odignoroval, že popri bruselskej byrokratickej mašinérii existuje v Európe aj čisto ekonomické Európske združenie voľného obchodu (EFTA), ktoré za jednoznačnú alternatívu považujú minimálne britskí politici vedúci kampaň za opustenie EÚ. Švajčiarsko ako jeden z členov EFTA dokonca nedávno demonštratívne stiahlo svoju aj tak zmrazenú prihlášku do EÚ. Európska únia sa svetu zvonka javí ako nahý cisár, len náš prezident a zopár aparátčikov stále ospevujú krásu jej šiat. Vrchol bola Kiskova veta: „A predstavy a návrhy, že Slovensko by mohlo fungovať, a lepšie, aj mimo Európskej únie, sú opak vlastenectva a sú hazardérske.“ Prezident zjavne nemá ani štipku úcty k svojim oponentom. Nech si je akokoľvek istý svojou pravdou, mal by si uvedomiť, že jeho funkcia má pôsobiť na zmierňovanie napätia v národe, nie rozdúchavanie nedôvery a ostrakizáciu. Jeho prejav, bohužiaľ, neznel ani trochu zmierlivo. Hlava štátu sa nesnaží priniesť medzi občanov harmóniu a porozumenie, ale bohapusto vyťažiť politický kapitál líškaním sa prozápadne ladeným Slovákom a osočovaním všetkých ostatných. Týmto spôsobom si zrejme pripravuje pôdu na prípadný vstup do straníckej politiky.

 Správny druh Slováka

Vieme veľmi dobre, kto je pre „prezidenta všetkých Slovákov“ občan druhej kategórie. Ak volíte v parlamentných voľbách inak, ako sa mu pozdáva, ste extrémista. Ak sledujete alternatívne médiá, ste iba nesvojprávna obeť ruskej propagandy. Najnovšie pribudla aj premisa „ak ste euroskeptik, ste opak dobrého vlastenca“. Jednoducho, ak sa vaše názory nezhodujú s pohľadmi nášho prezidenta, nepramení to z vašich legitímnych presvedčení, ktorých hodnotu a opodstatnenosť ukáže až čas. Nie, ak s Andrejom Kiskom nesúhlasíte, znamená to, že chyba je priamo vo vás, že ste nejakým spôsobom objektívne defektný jedinec a nie ten správny druh Slováka. Kiska podporil aj šírenie strachu v súvislosti s vyfabrikovanou epidémiou konšpirácií a lživých kampaní, pričom zo skúsenosti vieme, že pod týmito pojmami sa často skrývajú všetky médiá, ktoré si dovolia spochybňovať jednotnú euroatlantickú líniu slovenského mainstreamu. „A myslím si, že by vláda a štátne inštitúcie mali začať brať tento fenomén vážne, pretože dnes sa z toho stáva otázka bezpečnosti štátu. A nielen konštatovať, nielen analyzovať, ale aj aktívne konať,“ vyhlásil prezident. Ako presne ohrozuje bezpečnosť štátu to, že si niekto uplatňuje slobodu prejavu, a ako by chcel prezident týchto ľudí „aktívnym konaním“ umlčať, už Kiska nespresnil.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.