NAKA ZADRŽALA ŠÉFA SIS PČOLINSKÉHO

AKTUALIZOVANÉ: Vladimír Pčolinský bol generálnym riaditeľom ministra vnútra Daniela Lipšica. Neskôr bol hospodárom strany Sme rodina, na post riaditeľa SIS ho nominovala Kollárova strana Sme rodina. Je bratom poslanca NR SR Petra Pčolinského za Sme rodina.

Foto TASR/JAROSLAV NOVÁK
Dátum 11.03.2021

Spravodajský portál aktuality.sk uviedol, že NAKA zadržala riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Dôvodom súpodozrenia z korupcie, zadržanie mal odobriť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Zdroje portálu aktuality.sk spresňujú, že malo ísť o úplatok od podnikateľa Zoroslava K., ktorého mala SIS odpočúvať a rozpracovávať. "Na pokyn nového šéfa SIS Pčolinského mali tieto aktivity údajne zastaviť a Kollára ďalej neriešiť," píše portál. Polícia Zoroslava K. zatkla koncom októbra 2020, stále je vo väzbe.Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Jana Tökölyová k prípadu podrobnosti neuviedla. "K prebiehajúcim vykonávaným úkonom sa ÚŠP nebude vyjadrovať Na návrh vlády 15. apríla 2020 Vladimíra Pčolinského do funkcie riaditeľa SIS vymenovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Na poste vystriedal Antona Šafárika, ktorý stál na čele tajnej služby od júla 2016. Hlava štátu označila SIS za dôležitý orgán. Musí podľa nej konať autonómne a striktne v duchu zákonných oprávnení, aby dokázala plniť svoje poslanie, nie aby bola štátom v štáte. Upozornila na politický či stranícky vplyv. "Od vás, pán riaditeľ, budem očakávať predovšetkým osobnú autonómiu a samostatnosť, ktorou budete hájiť politickú nezávislosť informačnej služby, a to vo všetkých aspektoch, v ktorých SIS má a musí byť nezávislá," povedala 15. apríla 2020 Čaputová.

KTO JE VLADIMÍR PČOLINSKÝ?

 

Súčasný riaditeľ SIS bol vymenovaný do funkcie súčasnou vládou Igora Matoviča. Ide o syna Marcely Pčolinskej, zakladajúcej členky KDH. Vladimír Pčolinský bol generálnym riaditeľom ministra vnútra Daniela Lipšica. Neskôr bol hospodárom strany Sme rodina, na post riaditeľa SIS ho nominovala Kollárova strana Sme rodina. Je bratom poslanca NR SR Petra Pčolinského za Sme rodina.

Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) rešpektuje vymenovanie Pčolinského za šéfa Slovenskej informačnej služby, no má k nemu vážne výhrady. Na stredajšej tlačovej konferencii to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico.

Fica prekvapilo, s akou rýchlosťou prezidentka vymenovala Pčolinského do tejto funkcie. „Nielen ja, ale aj mnoho médií sa vyjadrilo, že je veľkým rizikom, ak má SIS šéfovať človek blízky Kollárovi (predseda NR SR Boris Kollár, pozn. SITA). Prekvapuje ma, že ho prezidentka vymenovala bez zaváhania. Že ho akceptovala a neotvorila túto tému na širšiu diskusiu. Jeho menovanie rešpektujeme, no máme k nemu výhrady,“ priblížil šéf Smeru-SD. Pokiaľ ide o prácu riaditeľa SIS, je podľa Fica najlepším spôsobom „nechať ho na pokoji“. Doplnil, že v strane budú využívať všetky kontrolné mechanizmy, ktoré majú k dispozícii, aby dohliadali na činnosť SIS. Predsedom výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS je člen Smeru-SD Erik Tomáš, ktorý verí, že SIS a tajná služba budú fungovať tak, ako majú, teda len v prospech krajiny.

Slovensko malo v doterajšej histórii osem riaditeľov SIS. Dvakrát jej šéfoval Vladimír Mitro. Ďalej to boli Ivan Lexa, Jozef Magala, Karol Mitrík, Ladislav Pittner, Rudolf Žiak, Ján Valko a Anton Šafárik.

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.