NASA: OKOLO ZEME PRELETÍ ASTEROID SILNEJŠÍ AKO JADROVÁ ZBRAŇ

Pokiaľ by ale asteroid 2018 AH zmenil svoju trajektóriu a zrazil sa s našou planétou, mohlo by to mať katastrofálne následky.

Foto PIXAbay/ilUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 28.11.2021

Podľa údajov NASA preletí okolo našej planéty masívny asteroid silnejší ako jadrová bomba. Stať sa tak má koncom decembra. Vedci odhadujú, že priemer nebeského telesa sa pohybuje v rozmedzí od 84 do 190 metrov. Ide o objekt pod názvom 2018 AH. NASA ho kvalifikovala ako objekt blízky Zemi, konkrétne bol zaradený do kategórie Apollo – čo je najnebezpečnejšia úroveň. Obežné dráhy asteroidov, ktoré boli zaradené do kategórie Apollo, pretínajú obežné dráhy našej planéty a existuje preto riziko zrážky. Odborníci z NASA ale nepredpokladajú, že by k zrážke s asteroidom skutočne mohlo dôjsť. 

Nejde pritom o prvé stretnutie nebeského telesa 2018 AH s našou planétou. V roku 2018 asteroid preletel okolo Zeme vo vzdialenosti 296 758 kilometrov, čo činí tri štvrtiny vzdialenosti Zeme od Mesiaca. Pokiaľ by ale asteroid zmenil svoju trajektóriu a zrazil sa s našou planétou, mohlo by to mať katastrofálne následky. Len na porovnanie, 17-metrový meteor, ktorý v roku 2013 vybuchol v atmosfére nad Čeľabinskou oblasťou v Ruskej federácii, poškodil 7000 budov a spôsobil škody vo výške 33 miliónov dolárov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.