NATO BUDE UŽŠIE SPOLUPRACOVAŤ S UKRAJINOU

Ako partner NATO sa bude Ukrajina môcť zúčastňovať na väčšom počte programov a cvičení Aliancie a bude mať väčší prístup k jej vybraným tajným informáciám

Foto TASR/AP
Dátum 13.06.2020

BRUSEL/BRATISLAVA 12. júna (TASR/extraplus.sk) - Severoatlantická aliancia prehlbuje spoluprácu s Ukrajinou, ktorú v piatok zaradila medzi svoje partnerské krajiny s rozšírenými možnosťami spolupráce, oznámilo NATO. Slovenská republika takýto krok víta, informoval TASR tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Rozhodnutie podporené všetkými spojencami je podľa rezortu ocenením doterajšej významnej spolupráce Ukrajiny s NATO. Kyjevu umožní napĺňať ciele zvyšovania interoperability ozbrojených síl prostredníctvom účasti na konkrétnych programoch a vojenských cvičeniach Aliancie.

Ukrajina sa ako partner NATO s rozšírenými možnosťami spolupráce (EOP) bude môcť zúčastňovať na väčšom počte programov a cvičení Aliancie a bude mať väčší prístup k jej vybraným tajným informáciám, vyplýva z piatkového oznámenia NATO. Dosiaľ boli účastníkmi tohto programu Fínsko, Austrália, Švédsko, Jordánsko a Gruzínsko.

Diplomati zdôraznili, že nový štatút pre Ukrajinu nie je ďalším krokom smerom k jej členstvu v NATO, píše agentúra DPA. Ako provokáciu však toto rozhodnutie zrejme bude vnímať Rusko, ktoré dlho kritizuje rozširovanie NATO smerom na východ.

Ukrajina je už roky partnerom NATO, poskytuje vojakov pre misie Aliancie v Afganistane a Kosove a zúčastňuje sa na vybraných manévroch. MZVaEZ SR doplnilo, že Slovensko uznáva územnú celistvosť a nezávislosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach, pričom demokratická a stabilná Ukrajina je dôležitá pre zachovanie bezpečnosti a stability celého euroatlantického priestoru. SR pomáha na Ukrajine v praktickej oblasti aj prostredníctvom Zvereneckého fondu NATO pre likvidáciu nevybuchnutej munície a nástražných výbušných systémov (EOD/C-IED), v ktorom je vedúcou krajinou. Ide o prejav solidarity s Ukrajinou sužovanou ozbrojeným konfliktom i o dôkaz našich spôsobilostí prispieť k budovaniu bezpečnosti v krajine.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.