NATO NÁS KRITIZUJE ZA ONESKORENIE ŤAŽKEJ MECHANIZOVANEJ PECHOTY

Hodnotiaca správa NATO uznáva určitý nedávny pokrok. Zároveň však konštatuje, že priority obranného plánovania SR a NATO zostávajú v praxi nie dosť dobre zosúladené, predovšetkým z dôvodu dlhodobo pretrvávajúcich oneskorení modernizačných projektov, nízkej personálnej naplnenosti a nedostatočného financovania v minulosti.

Foto TASR/AP
Dátum 08.02.2023

NATO oceňuje zvyšovanie obranných výdavkov SR s cieľom naplniť záväzok vynakladať dve percentá HDP na obranu. Negatívne hodnotí termín ukončenia budovania ťažkej mechanizovanej brigády. Vyplýva to z informácie o hodnotení obranných plánov SR za obdobie rokov 2021 a 2022, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda.

Hodnotiaca správa podľa rezortu obrany uznáva určitý nedávny pokrok. Zároveň však konštatuje, že "priority obranného plánovania SR a NATO zostávajú v praxi nie dosť dobre zosúladené, predovšetkým z dôvodu dlhodobo pretrvávajúcich oneskorení modernizačných
projektov, nízkej personálnej naplnenosti a nedostatočného financovania v minulosti". Rezort očakáva ďalšie hodnotenie v roku 2024 pozitívnejšie vzhľadom na nedávny podpis zmlúv na bojové obrnené vozidlá 8x8 a na pásovú techniku, ďalšie prebiehajúce a pripravované dodávky techniky i plánovaný nárast počtu profesionálnych vojakov a investícií do obrany.

Aliancia v správe kritizuje oneskorenie ťažkej mechanizovanej brigády, ktorá je pre Slovensko v rámci cieľov spôsobilostí hlavnou prioritou. "SR bude schopná poskytnúť ťažkú mechanizovanú brigádu až od roku 2035. Vzhľadom na fakt, že Slovenská republika prijala záväzok poskytnúť túto jednotku od roku 2018 v silách nižšej pripravenosti a od roku 2027 v silách vyššej pripravenosti, ide o veľmi výrazné oneskorenie," vysvetlil rezort.

Správa NATO tiež uvádza, že SR splní väčšinu cieľov spôsobilostí z oblasti vzdušných síl. Slovensko tiež podľa materiálu kvantitatívne, aj keď s určitými kvalitatívnymi obmedzeniami, plní oba svoje ciele spôsobilosti síl NATO pre špeciálne operácie (SOF). V oblasti podporných jednotiek plní Slovensko ciele s obmedzeniami. V oblasti stabilizácie a rekonštrukcie SR plne implementuje kvantitatívne ciele, z dôvodu limitovaných personálnych kapacít a výcvikových príležitostí však nedisponuje kompletnou požadovanou expertízou.

Úroveň civilnej pripravenosti a odolnosti sa v SR podľa NATO kontinuálne zvyšuje vo väčšine základných požiadaviek. Pozitívne sú hodnotené príspevky SR do operácií a misií a zapojenie sa do posilnenej predsunutej prítomnosti NATO (eFP) a Síl rýchlej reakcie NATO. Materiál pripomína aj ambíciu SR do roku 2035 zvýšiť počet príslušníkov Ozbrojených síl SR približne na 22.000. Upozorňuje však aj na zaznamenaný akútny nedostatok personálu v niektorých oblastiach. Chýbali napríklad vodiči alebo leteckí technici. Poukazuje aj na nízky počet osôb zaradených do aktívnych záloh.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.