NATO POSILNÍ S UKRAJINOU SPOLUPRÁCU V OBLASTI KYBERNETICKEJ BEZPEČNOSTI

Ukrajina zaznamenala v noci na piatok rozsiahly kybernetický útok na webové stránky vládnych inštitúcií, na ktoré hackeri umiestnili výhražný text. Ten varoval (v ukrajinskom, ruskom a poľskom jazyku) návštevníkov webstránok, že ich údaje unikli a že sa majú "báť a očakávať to najhoršie".

Foto TASR/AP
Dátum 15.01.2022

Severoatlantická aliancia zintenzívni spoluprácu s Ukrajinou v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Oznámil to v piatok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po tom, ako Ukrajina informovala, že webstránky jej vládnych inštitúcií sa stali terčom rozsiahleho kybernetického útoku.
      
"Experti z členských krajín (Aliancie) zároveň priamo na mieste podporujú ukrajinské úrady," uviedol ďalej Stoltenberg vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP. "NATO a Ukrajina podpíšu v nadchádzajúcich dňoch dohodu o posilnení kybernetickej spolupráce," avizoval. Dohoda okrem iného umožní Ukrajine prístup k platforme NATO s informáciami o škodlivých softvéroch. Ukrajina zaznamenala v noci na piatok rozsiahly kybernetický útok na webové stránky vládnych inštitúcií, na ktoré hackeri umiestnili výhražný text. Ten varoval (v ukrajinskom, ruskom a poľskom jazyku) návštevníkov webstránok, že ich údaje unikli a že sa majú "báť a očakávať to najhoršie".
      
K útoku sa dosiaľ nik neprihlásil. V čase vyhroteného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou sa však objavili dohady, či nejde o dielo ruských hackerov. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell uviedol, že v súvislosti s útokom zatiaľ "nemožno na nikoho ukazovať prstom.... Viete si však predstaviť, kto to spravil." Hovorca ukrajinského rezortu diplomacie taktiež poukázal aj na to, že v minulosti malo podobné útoky na svedomí Rusko. Európska únia v reakcii na kybernetický útok uviedla, že mobilizuje "všetky svoje zdroje", aby pomohla Ukrajine. NATO a Západ varovali, že prípadný ruský vojenský útok voči Ukrajine by mal vážne dôsledky.
      
Stoltenberg vo vyhlásení dodal, že NATO s Ukrajinou už roky spolupracuje v snahe posilniť jej obranu pred kybernetickými útokmi. "Kybernetickí experti z NATO v Bruseli si so svojimi ukrajinskými partnermi vymieňajú informácie o škodlivých kybernetických aktivitách", uviedol šéf NATO, ktorý prisľúbil, že praktická aj politická podpora Kyjevu bude aj naďalej pokračovať.  

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.