NATO SA TEŠÍ NA SPOLUPRÁCU S BIDENOM A UŽŠIE VÄZBY S EÚ

Joe Biden sa ujme prezidentského úradu v stredu. V tejto súvislosti úrady nasadili na ochranu Kapitolu približne 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy, ktorá je súčasťou rezervných zložiek ozbrojených síl USA.

Foto archív
Dátum 20.01.2021

Tešíme sa na spoluprácu s novozvoleným americkým prezidentom Joeom Bidenom, uviedol v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg, ktorého cituje agentúra AFP. "Tešíme sa na spoluprácu so zvoleným prezidentom Joeom Bidenom na ďalšom posilnení väzieb medzi USA a Európou, pretože čelíme globálnym výzvam, ktoré nikto z nás nedokáže zvládnuť sám," napísal Stoltenberg na sociálnej sieti Twitter po stretnutí s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.

USA sú zďaleka najväčším a najvplyvnejším členom NATO, pripomína AFP. Odchádzajúci americký prezident Donald Trump však mnohých spojencov pravidelne kritizoval a vyčítal im nedostatočné výdavky na obranu v rámci Aliancie, prípadne podnikal jednostranné kroky, ako je stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu a severnej Sýrie.

Joe Biden sa ujme prezidentského úradu v stredu. V tejto súvislosti úrady nasadili na ochranu Kapitolu približne 25.000 príslušníkov Národnej gardy, ktorá je súčasťou rezervných zložiek ozbrojených síl USA. V súvislosti s Bidenovou inauguráciou predstavujú potenciálnu hrozbu skalní stúpenci Trumpa, krajne pravicoví militanti, belošskí supremacisti či iné radikálne hnutia. Mnohí totiž veria Trumpovým nepodloženým tvrdeniam o volebných podvodoch, ktoré odmietli súdy vo viacerých štátoch USA, ministerstvo spravodlivosti i mnohí predstavitelia Republikánskej strany.

  

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.