NATO ZVAŽUJE TRVALÉ ZVÝŠENIE POČTU VOJAKOV V KOSOVE

NATO posilnilo svoju vojenskú prítomnosť v Kosove po tom, ako sa koncom septembra vystupňovalo napätie medzi Kosovom a Srbskom.

Foto tasr/ap
Dátum 21.11.2023

Severoatlantická aliancia (NATO) uvažuje o trvalejšom zvýšení počtu vojakov na západnom Balkáne, aby dokázala udržať napätie v regióne pod kontrolou. V pondelok to uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

NATO posilnilo svoju vojenskú prítomnosť v Kosove po tom, ako sa koncom septembra vystupňovalo napätie medzi Kosovom a Srbskom. Na sever Kosova vtedy preniklo asi 30 ozbrojencov, ktorí zastrelili policajta a na niekoľko hodín sa zabarikádovali v pravoslávnom kláštore v obci Banjska. Počas obliehania kosovská polícia zastrelila troch z nich.

"Prehodnocujeme, či by sme mali mať trvalejšie zvýšenie, aby sme zabezpečili, že sa to nevymkne kontrole a nevypukne nový násilný konflikt v Kosove alebo širšom regióne," povedal Stoltenberg počas návštevy Kosova. Incident z konca septembra vyvolal nové obavy medzinárodného spoločenstva o stabilitu v Kosove, ktoré v roku 2008 vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska. Belehrad ho však stále považuje za svoju provinciu.

Na severe Kosova žije zhruba 50-tisíc Srbov, ktorí neuznávajú kosovské úrady a za svoje hlavné mesto považujú Belehrad. Mierová misia pod vedením NATO v Kosove (KFOR) funguje od roku 1999 a tvorí ju viac ako 4500 vojakov z 27 krajín, pripomína Reuters.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.