NÁVRAT IC VLAKOV

Malo by ísť o najrýchlejšie a najkomfortnejšie spojenie medzi Bratislavou a Košicami

Foto TASR/PAVOL ZACHAR
Dátum 11.12.2016

BRATISLAVA 11. decembra (TASR/Extra plus) - InterCity (IC) vlaky sa ani nie po roku od zrušenia vracajú opäť na trať medzi Bratislavou a Košicami. Prvý takýto obnovený spoj odštartoval v nedeľu ráno z hlavného mesta na východ krajiny.

"Pôjde o najrýchlejšie a zároveň najkomfortnejšie spojenie medzi našimi dvoma metropolami," opísal na nedeľnom brífingu na bratislavskej hlavnej stanici generálny riaditeľ štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Filip Hlubocký.

IC vlaky boli v nedeľu vypredané na približne 70 percent. Celkovo je pritom podľa dopravcu o spoje ZSSK už teraz 13 dní pred Vianocami veľký záujem, sú takmer vypredané. Spoločnosť bude teda pridávať posilové vozne do spojov, a to sa týka aj IC vlakov. "To je niečo, čo nám dáva nádej a potvrdenie toho, že rozhodnutie o znovuzavedení IC vlakov bolo správne rozhodnutie," konštatoval Hlubocký.

"Nie je to nový projekt, ale chceme, aby tento projekt žil. Musíme byť rýchlejší, čistejší a komfortnejší, a potom nám budú ľudia chodiť na tento vlak," zhodnotil minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

"Zrušenie IC vlakov sme vyhodnocovali ako urýchlený krok," doplnil predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS). Takéto spojenie Bratislavy a Košíc si podľa neho Slovensko zaslúži. "Je to prvý malý krok k tomu, aby ZSSK pristúpila k oveľa väčším investíciám. Už dnes je sľúbený zvýšený investičný rámec pre obnovu parku," dodal. Denne budú premávať dva páry týchto vlakov. Zastavovať budú v staniciach Trnava, Žilina, Poprad a Kysak. Trasu z hlavného mesta na východ Slovenska by mali zvládnuť za 4 hodiny a 42 minút.

Štátny dopravca predpokladá, že IC vlaky by mali byť už v prvom roku v prevádzkovom zisku. Celkovo by sa tento produkt podľa predpokladov mal dostať do čiernych čísiel po troch až štyroch rokoch. IC vlaky prestali na Slovensku jazdiť v januári tohto roku. Rozhodol tak bývalý minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD). Dôvodom bola práve ich stratovosť.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.