NÁVŠTEVA HEGERA V ČECHÁCH POTVRDILA BLÍZKE VZŤAHY OBOCH KRAJÍN

Premiér Eduard Heger sa stretol s prezidentom Milošom Zemanom, ale aj premiérom Andrejom Babišom. Medzinárodná návšteva zároveň vytvorila podmienky na ďalšie posilňovanie politického a expertného dialógu a vzájomnej spolupráce nielen medzi ČR a SR, ale aj na európskej a regionálnej úrovni. 

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 05.05.2021

Oficiálna návšteva predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO) v Českej republike dňa 15. apríla potvrdila blízke vzťahy oboch krajín. Zároveň vytvorila podmienky na ďalšie posilňovanie politického a expertného dialógu a vzájomnej spolupráce nielen medzi ČR a SR, ale aj na európskej a regionálnej úrovni. Uvádza sa to v Informácii o priebehu a výsledkoch oficiálnej návštevy delegácie SR vedenej predsedom vlády SR Eduardom Hegerom v ČR, ktorú dnes vláda zobrala na vedomie.

Počas svojej prvej zahraničnej cesty v úlohe premiéra sa Heger stretol s prezidentom Milošom Zemanom, premiérom Andrejom Babišom, predsedom senátu českého parlamentu Milošom Vystrčilom a predsedom poslaneckej snemovne Radkom Vondráčkom. „Bilaterálne rokovania predsedov vlád SR a ČR potvrdili kľúčový význam európskej solidarity a spolupráce v boji proti pandémii COVID-19 a obnovy ekonomického rastu. ČR vysoko ocenila poskytnutie desaťtisíc kusov vakcíny Moderna, ktoré vníma ako symbolické gesto vzájomnej solidarity medzi SR a ČR počas bezprecedentnej krízy pandémie COVID-19,“ uvádza sa ďalej v materiáli.

Vzájomné rokovanie predsedov vlád oboch krajín podľa správy deklarovalo obojstranný záujem pokračovať v tradícii spoločných zasadnutí vlád, ktorých cieľom je generovať spoločné projekty, ktoré zvyšujú kvalitu života a bezpečnosť občanov oboch krajín. Heger a Babiš potvrdili aj spoločný postoj k jadrovej energetike, ktorú považujú za „kľúčovú súčasť energetického mixu ČR a SR“. V oblasti obrany vyzdvihli obaja premiéri spoluprácu na misiách v zahraničí a deklarovali záujem o spoluprácu pri nákupe vojenského materiálu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.