NEBEZPEČNÝ PRECEDENS

Ženy sa počas celého svojho uväznenia obhajovali tým, že sa stali obeťami agentov severokórejskej tajnej služby, ktorí im nahovorili, že ide o skrytú kameru

Foto TASR/AP
Dátum 22.05.2019

Prepustenie Indonézanky Siti Aisyahovej v marci tohto roka a aj následné prepustenie Vietnamky Doan Thi Huong, oboch obvinených skôr z podielu na zabití Kim Čong-nama, nevlastného brata severokórejskeho vodcu Kim Čong-una ,vyvolalo mieru špekulácií. Zároveň tu visí aj otáznik nad tým ako to vlastne bolo pri útoku nervovým plynom VX v spreji v letiskovej hale v Kuala Lumpur v Malajzii a čo tomu predchádzalo. Útok sa odohral vo februári 2017 a po zatknutí to vyzeralo,  že obe spomínané ženy už z väzenia nevyjdú a že dostanú pravdepodobne trest smrti. Obe ženy sa počas celého svojho uväznenia obhajovali tým, že sa stali obeťami agentov severokórejskej tajnej služby, ktorí im nahovorili, že ide o skrytú kameru. 
 

Je veľmi ťažké posúdiť do akej miery vedeli či nevedeli obe ženy, že nejde o žart. Napriek tomu zdá sa, že určitú úlohu pri posudzovaní činu mohol zohrať aj protest Vietnamu hneď po zatknutí spomínanej vietnamskej občianky. Vietnam ostro odsúdil zatknutie a obvinenie Doan Thi Huong, zrejme aj kvoli dobrým vzťahom s KĽDR. postupné Vyšetrovanie vraždy Kim Čong-nama pretransformovalo obvinenie z úmyselnej vraždy na neúmyselný podiel na zabití a zranení Kim Čong- nama. Tým obe útočníčky nedostali ani doživotie a ani trest smrti, čo ich vlastne zachránilo. To, že obe boli tohto roku po odpykaní časti trestu z podielu na neúmyselnom zabití prepustené na slobodu, svedčí o tom ako sa celá situácia posúdila. Zároveň to aj vytvára nebezpečný precedens do budúcnosti. Nebezpečenstvo takéhoto posudzovania útoku alebo tak závažného činu je hlavne v tom, že  páchatelia útokov, pri ktorých môžu byť v budúcnosti použité biologické, chemické či nervové látky by sa tak mohli vo svete obhajovať tým, že nevedeli o obsahu týchto látok v ich blízkosti. Tak by sa mohli v budúcnosti obhajovať  napr. aj aktéri útoku nervovým plynom novičok v britskom Salisbury (ak by ich uväznili) tvrdiac,  že keď postriekali dvere domu bývalého agenta ruskej tajnej služby GRU Sergeja Skripaľa, nevedeli, že útočia nervovou látkou. 


Malajzia určite urobila všetko pre vyšetrenie  vraždy Kim čong-nama, keďže bola pod veľkým medzinárodným tlakom. Ktovie akoby to dopadlo. keby útočníčkami neboli Indonézanka a Vietnamka ale napr. občianky Severnej Kórei a Malajzie. Obe prepustené ženy majú obrovské šťastie, že to pre nich takto dopadlo. Takéto prepustenia pri útokoch podobného typu sú veľmi zriedkavé. Aj keď existuje prezumpcia neviny, je potrebné mať na pamäti aj fakt, že ak sa niekto fyzicky podieľa na likvidácii inej osoby obzvlášť nebezpečnou látkou, v takom prípade  neznalosť, že o tom nevedel(a) takúto osobu určite neospravedlňuje.

(Autor je lektor anglického jazyka a pracuje ako vychovávateľ v Centre pre deti a rodiny v Bratislave)

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.