NEDOTKNUTEĽNOSŤ PRE KĽDR

Podľa Vladimira Putina je nutné garantovať Severnej Kórei zvrchovanosť

Foto archív
Dátum 26.05.2018

WASHINGTON 26. mája (TASR/Extra plus) - Pre Rusko je mimoriadne dôležité zmierniť napätie v súvislosti so Severnou Kóreou, ktorej by mala byť garantovaná zvrchovanosť. Vyhlásil to v piatok ruský prezident Vladimír Putin. Podľa Putina by dohoda o "úplnom jadrovom odzbrojení KĽDR" mala zahŕňať aj "garancie jej zvrchovanosti a nedotknuteľnosti", informovala agentúra AP.

"Ak sa nebudete správať agresívne a nebudete zatláčať Severnú Kóreu do kúta, želaný výsledok sa dostaví skôr než by mnohí očakávali a za nižšiu cenu," uviedol Putin.

Putin poukázal na skutočnosť, že Severná Kórea zdieľa hranicu s Ruskom. Aj preto je pre Rusko "mimoriadne dôležité" nájsť riešenie, najmä keď súčasná "situácia je na pokraji vojny". 

Putinove vyjadrenia prišli po tom, čo americký prezident Donald Trump informoval, že Washington rokuje s KĽDR o znovuobnovení plánu zorganizovať jeho stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Summit naplánovaný na 12. júna v Singapure pôvodne zrušil samotný Trump, podľa ktorého by takéto podujatie nebolo vhodné vzhľadom na najnovšie postoje KĽDR, ktoré sú plné "obrovského hnevu a otvoreného nepriateľstva".