NEMCI UZNALI TRETIE POHLAVIE

Od občanov, ktorí chcú svoj doterajší status zmeniť, sa zatiaľ vyžaduje doloženie lekárskeho potvrdenia

Foto ARCHÍV
Dátum 15.12.2018

BERLÍN 15. decembra (TASR/Extra plus) - Poslanci nemeckého parlamentu schválili vládny návrh zákona, na základe ktorého umožnia nemecké matriky občanom, aby si mohli do dokladov zapísať aj takzvané tretie pohlavie. V súlade s novou legislatívou bude možné zapísať si do dokumentov okrem mužského a ženského pohlavia aj pohlavie "rôzne".

Koaličný kabinet kancelárky Angely Merkelovej predloženým návrhom reagoval na rozhodnutie ústavného súdu z novembra 2017, podľa ktorého je potrebné do konca roka 2018 upraviť legislatívu v tejto oblasti - a to buď vytvorením kategórie takzvaného tretieho pohlavia, alebo úplným zrušením kolónky, v ktorej sa pohlavie uvádza.

Cieľom tohto verdiktu bolo zabrániť porušovaniu základných práv a diskriminácii občanov, ktorí nie sú ani mužmi, ani ženami, avšak predpisy by ich nútili zvoliť jedno z týchto pohlaví. 

Parlamentom schválená legislatívna úprava však napriek tomu podľa viacerých ľudskoprávnych skupín a opozičných politikov ešte stále nezachádza dostatočne ďaleko. Vo väčšine prípadov totiž žiada od občanov, ktorí si chcú svoj doterajší status zmeniť, aj lekárske potvrdenie.