NEMECKÍ GAYOVIA DOSTALI ZELENÚ

Najneskôr od októbra sa budú môcť sobášiť

Foto archív
Dátum 21.07.2017

BERLÍN 21. júla (TASR/Extra plus) - Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier podpísal zákon legalizujúci manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Vydláždil tak cestu tomu, aby zákon začal platiť na jeseň. Zákonodarcovia schválili návrh zákona 30. júna na svojom poslednom zasadnutí pred nemeckými septembrovými parlamentnými voľbami. Takýto krok sa mohol uskutočniť po tom, čo kancelárka Angela Merkelová, ktorej konzervatívna strana CDU dlho odmietala v danej záležitosti ustúpiť, vyhlásila, že umožní svojim zákonodarcom hlasovať podľa ich vlastného svedomia.

Prezidentský úrad v Berlíne oznámil, že Steinmeier podpísal zákon vo štvrtok. Do platnosti vstúpi najskôr 1. októbra. Nemecko umožňuje dvojiciam osôb rovnakého pohlavia od roku 2001 vstúpiť do registrovaného partnerstva čiže do občianskeho zväzku, ale až dosiaľ im nezaručovalo úplné manželské práva, teda ani možnosť spoločne si adoptovať deti. Zmena situácie stavia teraz Nemecko do jedného radu s mnohými ďalšími západoeurópskymi krajinami.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.