NEMECKÍ KONZERVATÍVCI CHCÚ NÁVRAT POVINNEJ VOJENSKEJ SLUŽBY

Nemeckí konzervatívci z aliancie CDU-CSU na straníckom zjazde hlasovali za obnovenie povinnej vojenskej služby. Podľa uznesenia by nemecká armáda (Bundeswehr) každoročne určovala svoje potreby, a na ich základe by bol povolaný príslušný počet brancov.

Foto SITA/AP
Dátum 08.05.2024

Nemeckí konzervatívci z aliancie CDU-CSU v utorok na straníckom zjazde hlasovali za obnovenie povinnej vojenskej služby. Ide o súčasť snahy oživiť nemeckú armádu po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022. Aliancia CDU-CSU je najväčšou opozičnou stranou v Nemecku a na straníckom zjazde schválila návrh svojho mládežníckeho krídla - Únie mladých Nemecka (JU) - na dočasný návrat k brannej povinnosti.

Konzervatívci už prisľúbili zavedenie povinnej ročnej verejnoprospešnej služby, ktorú by mladí ľudia mohli absolvovať v armáde alebo v prospech občianskej spoločnosti. JU však namietala, že implementácia by trvala pridlho, a ako dočasné riešenie navrhla povinnú vojenskú službu pre obmedzený počet ľudí.

Podľa uznesenia by nemecká armáda (Bundeswehr) každoročne určovala svoje potreby, a na ich základe by bol povolaný príslušný počet brancov. Návrh bol schválený veľkou väčšinou, uviedla poslankyňa Bundestagu Serap Gülerová. „Obranu našej demokracie nesmieme naďalej ponechávať na princípe nádeje,“ povedal predseda JU Johannes Winkel. Povinná vojenská služba je podľa neho „krátkodobou a realistickou možnosťou“ na riešenie personálnych problémov Bundeswehru.

Nemecko zrušilo povinnú vojenskú službu v roku 2011. Konflikt na Ukrajine znovu rozprúdil diskusiu o tom, či by mladí muži a ženy mali povinne bojovať za svoju krajinu. Bundeswehr aj napriek cielenému náboru prijal v roku 2023 iba 18 802 nových vojakov - o 27 viac ako v roku 2022. Za stranícke uznesenie hlasoval aj Daniel Günther, premiér spolkovej krajiny Šlezvicko-Holštajnsko. Povinná vojenská služba by podľa jeho slov bola „viditeľným signálom pre Rusko a ostatných“, že Nemecko je vážne pripravené brániť sa.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.