NEMECKO CHCE HUAWEI

Šéf úradu pre reguláciu sieťových odvetví odmieta vyraďovanie čínskej spoločnosti z budovania mobilných sietí piatej generácie 

Foto ARCHÍV
Dátum 16.05.2019

BERLÍN 16. mája (TASR/Extra plus) - Šéf nemeckého úradu pre reguláciu sieťových odvetví odmieta vyraďovanie čínskej spoločnosti Huawei z budovania mobilných sietí piatej generácie v Nemecku. Predseda Spolkovej agentúry pre sieťové odvetvia (Bundesnetzagentur) Jochen Homann uviedol, že pre všetky firmy by mali platiť rovnaké kritériá. "Ktokoľvek stanovené kritériá splní, mal by sa na procese zúčastniť, bez ohľadu na názov firmy," citovala Homanna tlačová agentúra DPA. Zároveň dodal, že regulačný úrad predstaví v priebehu letných mesiacov návrh nových bezpečnostných požiadaviek.

Situácia čínskeho výrobcu telekomunikačných zariadení Huawei sa opäť skomplikovala, keď americký prezident Donald Trump exekutívnym príkazom vyhlásil v stredu (15. 5.) stav núdze, ktorého cieľom je chrániť americké telekomunikačné siete. Rozhodnutie je jednoznačne namierené proti čínskej firme, ktorej sa tak znemožní pôsobenie na americkom trhu. Homann v tejto súvislosti dodal, že nevidí dôvod pre takýto krok v Nemecku.