NEMECKO: ĽUDIA VYŠLI DO ULÍC AJ NAPRIEK ZÁKAZU PROTESTOVAŤ

Odporcovia protipandemických opatrení pomocou megafónov kričali "Mier, sloboda, suverenita".

Foto archív
Dátum 12.12.2020

DRÁŽĎANY 12. decembra (TASR/extraplus.sk) - Napriek zákazu vyšli v sobotu do ulíc v nemeckom meste Frankfurt nad Mohanom v rámci demonštrácie organizovanej iniciatívou Querdenken ľudia protestujúci proti karanténnym opatreniam v období koronavírusovej pandémie. Informoval o tom denník Frankfurter Allegemeine Zeitung.

Odporcovia protipandemických opatrení pomocou megafónov kričali "Mier, sloboda, suverenita". Zhromaždení protidemonštranti, naopak, tvrdili, že nemajú nárok na "nacistickú propagandu" a posielali ich preč. Tamojšia polícia napoludnie na Twitteri informovala, že zhromaždenie rozpustila.

Neskôr, okolo 13.30 h, blokovali prívrženci ľavicového hnutia Antifa oblečení v čiernom držiac transparenty a dáždniky miestne námestie, kam sa mali presunúť podporovatelia iniciatívy Querdenken. Na mieste bola prítomná polícia a k priamej konfrontácii medzi oboma skupinami nedošlo.

Niekoľko menších demonštrácií sa vo Frankfurte nad Mohanom konalo napriek tomu, že ich v sobotu zakázal Spolkový ústavný súd v Karlsruhe. Už predtým rovnako rozhodol vyšší správny súd v spolkovej krajine Hesensko. Ten zamietol odvolanie, ktoré by zrušilo zákaz organizovania plánovanej masovej demonštrácie proti pandemickým obmedzeniam.

Rozsudok nepovoľujúci uskutočnenie demonštrácie potvrdil v noci na sobotu aj súd v Sasku - najhoršie zasiahnutej spolkovej krajine, v ktorej začne od pondelka platiť prísny lockdown. Vyšší správny súd v meste Bautzen tak odobril verdikt súdu nižšej inštancie a zakázal konanie protestov v saskej metropole Drážďany. Šéf hnutia Querdenken Marcus Fuchs podal následne v sobotu dopoludnia sťažnosť aj na Spolkovom ústavnom súde v Karlsruhe. Ten však rovnako ako predošlé dva súdy rozhodol o zákaze demonštrácie, potvrdil pre DPA hovorca súdu. Tým sa podľa jeho slov vyčerpali všetky právne prostriedky a podujatie je definitívne zakázané.

Hnutie Querdenken (Nekonvenčné myslenie) sa stalo terčom kritiky nielen pre to, že účastníci protestov nenosia rúška a nedodržiavajú odstup od iných ľudí, ale aj preto, že medzi jeho členmi sú i pravicoví extrémisti a antisemiti.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.