NEMECKO POSKYTNE SLOVENSKU NATRVALO DVA SYSTÉMY PROTIVZDUŠNEJ OBRANY MANTIS

Systém protivzdušnej obrany Mantis je stacionárny, plne automatizovaný zbraňový systém, ktorý je určený na nepretržitú obranu pozemných objektov (napríklad vojenských základní) pred účinkami rakiet, delostreleckých systémov, mínometov a bezpilotných prostriedkov.

Foto sita/branislav bibel
Dátum 09.02.2023

Nemecko poskytne Slovensku dva komplety systému protivzdušnej obrany Mantis, ktoré posilnia ochranu východnej hranice s Ukrajinou zabezpečovanú silami a prostriedkami Ozbrojených síl SR. Systémy dostane Slovensko bezodplatne a natrvalo. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kakaščíková.

"Výcvik slovenských vojakov na používanie systému sa začne už v priebehu nasledujúcich mesiacov. Dohoda na získaní týchto moderných systémov je ocenením našej jednoznačnej podpory Ukrajiny a zodpovedným krokom Aliancie," uviedol na sociálnej sieti dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Systémy majú podľa neho hodnotu okolo 120 miliónov eur.

Systém protivzdušnej obrany Mantis je stacionárny, plne automatizovaný zbraňový systém, ktorý je určený na nepretržitú obranu pozemných objektov (napríklad vojenských základní) pred účinkami rakiet, delostreleckých systémov, mínometov a bezpilotných prostriedkov, ako predstavila hovorkyňa.

Každý z dvoch systémov pozostáva podľa rezortu z automatických zbraňových staníc v počte do ôsmich kusov (presný počet staníc plánuje rezort spresniť v priebehu nasledujúcich týždňov), dvoch radarových staníc a veliteľského stanoviska. Súčasťou balíka od Nemecka je aj prehľadový radar s dosahom do 100 kilometrov a výcvik.

Nemecko vyvinulo Mantis primárne na ochranu základní v Afganistane, kde donedávna nemeckí vojaci pôsobili. Poskytnutie systému avizovali predstavitelia rezortov obrany ešte počas oficiálnej návštevy vtedajšej nemeckej ministerky obrany Christine Lambrechtovej na Slovensku v decembri minulého roka.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.