NEMECKO: ZA PÁLENIE VLAJKY EÚ BASA NATVRDO

Trestné bude i pálenie vlajok iných štátov a taktiež zneucťovanie hymny EÚ

Foto ARCHÍV
Dátum 15.05.2020

BERLÍN 15. mája (TASR/extraplus.sk) - Dolná komora nemeckého parlamentu, Spolkový snem, vo štvrtok večer schválil zákon, podľa ktorého bude v Nemecku pálenie vlajok Európskej únie a iných krajín trestným činom, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až do troch rokov alebo finančná pokuta. Týka sa to aj zneucťovania hymny EÚ. V piatok o tom informovala agentúra DPA.

"Verejné pálenie vlajok nemá nič spoločné s pokojným protestom," uviedla v rozprave spolková ministerka spravodlivosti Christine Lambrechtová. Takéto činy podľa nej skôr podporujú nenávisť, hnev a agresiu. 

Poukázala pritom na incident z roku 2017, keď demonštranti v Berlíne zneuctili izraelskú vlajku, čo podnietilo vládu k súčasnej legislatívnej reforme.

Proti novému zákonu bola krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD). Jej pozmeňujúci návrh, hovoriaci o "nadmernom zasahovaní do slobody prejavu a umenia", bol zamietnutý veľkou väčšinou hlasov.

Pokuty alebo trest odňatia slobody sa doposiaľ týkali iba zneuctenia symbolov Nemecka. Štátne symboly iných krajín a Európskej únie boli doteraz chránené zákonom iba za určitých podmienok.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.