NEMECKO: ZELENÍ OTVÁRAJÚ KOALIČNÉ ROKOVANIA O NOVEJ VLÁDE

Navrhovaná koalícia by mohla byť „veľkým víťazstvom pre Zelených, pre Nemecko," povedal delegátom zjazdu spolupredseda strany Robert Habeck. Dodal, že „vo vznikajúcej vláde môžu Zelení prevziať viac zodpovednosti za našu krajinu".

Foto SITA/AP
Dátum 18.10.2021

Zjazd nemeckej strany Zelení v nedeľu odsúhlasil otvorenie formálnych koaličných rokovaní o novej vláde. Zjazd tak schválil odporúčanie vyjednávačov, aby sa odštartovali riadne rozhovory o vláde pod vedením sociálneho demokrata Olafa Scholza. Tretím koaličným partnerom majú byť Slobodní demokrati. Očakáva sa, že vedenie tejto strany začatie riadnych rokovaní odsúhlasí v pondelok.

Navrhovaná koalícia by mohla byť „veľkým víťazstvom pre Zelených, pre Nemecko," povedal delegátom zjazdu spolupredseda strany Robert Habeck. Dodal, že „vo vznikajúcej vláde môžu Zelení prevziať viac zodpovednosti za našu krajinu". Na základe predbežnej dohody po úvodných vyjednávaniach by Nemecko malo zrýchliť svoj odchod od produkcie energie z uhlia a ukončiť jeho používanie už v roku 2030. Zatiaľ sa ráta s tým, že krajina prestane uhlie využívať od roku 2038.

Potenciálni partneri uviedli, že nezvýšia dane, ale urýchlia podporu investícií do boja proti zmene klímy a na podporu digitalizácie. Sociálni demokrati a Zelení chceli zvýšiť zdanenie ľudí s najvyššími príjmami, ale Slobodní demokrati s tým nesúhlasia. Scholz dúfa, že novú vládu zostaví do Vianoc. Jeho Sociálni demokrati vo voľbách 26. septembre tesne zvíťazili nad Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka a jej sesterskou Kresťansko-sociálnou úniou. Zelení vo voľbách skončili na treťom a Slobodní demokrati na štvrtom mieste.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.