NEMOCNICE: ZNÍŽENIE PLATIEB ZA POISTENCOV JE POSLEDNÝM KLINCOM DO RAKVY ZDRAVOTNÍCTVA

Ako uviedla Asociácia nemocníc Slovenska, dlhodobo podfinancovaný sektor prichádza o ďalšie zdroje. „Obávame sa, že toto rozhodnutie bude mať priamy dopad na chod nemocníc a ohrozí poskytovanú starostlivosť pre pacientov,“ zdôraznila asociácia.

Foto SITA/ĽUDOVÍT VANIHER
Dátum 05.10.2021

Rozhodnutie Ministerstva financií SR znížiť platbu za poistencov štátu v tomto roku o viac ako 230 miliónov eur je posledným klincom do rakvy zdravotníctva. Ako uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), dlhodobo podfinancovaný sektor prichádza o ďalšie zdroje. „Obávame sa, že toto rozhodnutie bude mať priamy dopad na chod nemocníc a ohrozí poskytovanú starostlivosť pre pacientov,“ zdôraznila asociácia.

Návrh zobrať zdravotníctvu stovky milióny eur je podľa nemocníc nepochopiteľný o to viac, že prišiel v roku, keď nemocnice a zdravotníci čelili najväčšej kríze v novodobej histórii Slovenska. „V čase nastupujúcej tretej vlny môže znamenať, že zdravotníctvo bude čeliť krízovej situácii, napríklad nemocnice nebudú schopné vyplácať mzdy lekárom a sestrám,“ myslí si asociácia. ANS sa obáva, že ak toto rozhodnutie nebude prehodnotené, slovenské zdravotníctvo sa prepadne do ešte hlbšej krízy. „Vyzývame preto vládu SR a Ministerstvo financií SR, aby sa konečne postavilo za zdravotníctvo, nemocnice a zdravotný personál a nepodkopávalo im nohy v čase, keď potrebujú podporu,“ uzavrela asociácia.

Opozičná strana Hlas-SD vyzvala ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby sa vzdal svojej pozície v prípade, že sa nepostaví voči snahe ministra financií Igora Matoviča o ušetrenie finančných prostriedkov na platbách zdravotným poisťovniam. Matovič podľa predsedu strany Hlas Petra Pellegriniho zaslal Ministerstvu zdravotníctva SR otvorený list s návrhom takéhoto rozpočtového opatrenia. Malo by ísť o 235 miliónov eur. Lengvarský požiadavke Matoviča podľa Pellegriniho vyhovel a informoval poisťovne, že za posledný kvartál roka 2021 dostanú o 65 percent peňazí menej, ako mali dostať. ANS je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením. Združuje 78 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú približne 27 300 zamestnancov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.