NEMUSELI BYŤ NA CELOPLOŠNOM TESTOVANÍ, ALE PRI KONTROLE SA MUSIA PREUKÁZAŤ

To, že sa na niektorých obyvateľov vzťahovala výnimka z testovania, však musia preukázať. Úrad verejného zdravotníctva SR na sociálnej sieti konštatoval, že primeraný doklad sa líši vzhľadom na dôvody, pre ktoré občania testovanie neabsolvovali.

Foto TASR
Dátum 05.11.2020

BRATISLAVA 5. novembra (SITA/extraplus.sk) - Na celoplošnom testovaní sa nemuseli zúčastniť všetci, pri kontrole sa však musia preukázať aj občania s výnimkou. Podľa aktuálnej vyhlášky sa do pondelka 9. novembra zamestnávateľovi, pri vstupe do prevádzok alebo pri kontrole políciou treba preukazovať certifikátom z celoplošného testovania na COVID-19 s negatívnym výsledkom. To, že sa na niektorých obyvateľov vzťahovala výnimka z testovania, však musia preukázať. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti konštatoval, že primeraný doklad sa líši vzhľadom na dôvody, pre ktoré občania testovanie neabsolvovali.

Pokiaľ ide o certifikát s negatívnym výsledkom testov v rámci plošného testovania, je potrebné sa preukázať jeho originálom. Ak ide o zdravotné výnimky, je potrebné mať potvrdenie od ošetrujúceho lekára. Vo vyhláške je uvedený vzor potvrdenia o výnimke, ktorý môže lekár vyplniť.

Pokiaľ ide o negatívny RT-PCR výsledok, forma jeho potvrdenia je na dohode s príslušným laboratóriom. Dokladom o prekonaní ochorenia COVID-19 je buď potvrdenie od lekára ale tiež zápisnica z epidemiologického vyšetrovania od príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Za doklad možno považovať aj potvrdenie o výnimke podľa vzoru vo vyhláške.

"SMS správa ako dôkaz o pozitivite či negativite je z nášho pohľadu limitovaná. V praxi však nastávajú situácie, kedy osoby nemajú iný doklad o tejto skutočnosti. Registrujeme vzniknuté situácie v teréne a uvedené sme vzali do úvahy. Aplikačná prax si preto vyžiadala zmenu," uviedol ÚVZ SR. Kontrolný orgán si v takomto prípade môže pravosť tejto SMS správy overiť u regionálnych úradov verejného zdravotníctva, Národného centra zdravotníckych informácií či u ošetrujúceho lekára danej osoby.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.