NENÁVISTNÝ

Prezident púšťa ústavné princípy jedným uchom dnu, druhým von

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 30.04.2019

„Prezident republiky nie je údržbár ústavného systému,“ napísal kontroverzný právnik Ján Mazák, bývalý predseda ústavného súdu, poradca prezidenta republiky, v nemenovanom  nenávistnom plátku, zaradený medzi „významných znalcov ústavného práva“. Nuž ale... v našej ústave je predsa napísané jednoznačné: „Prezident reprezentuje Slovenskú republiku navonok i dovnútra a svojím rozhodovaním zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov,“ či nie pán Mazák? Žeby ústavný súd nebol ústavný orgán?

Jedno faux pas za druhým

Napokon Palác oznámil, že z ôsmich parlamentom schválených vymenuje len troch ústavných sudcov, a že je to, obrazne povedané, „so zaťatými zubami“. V Kiskovom prípade nič nové pod slnkom. Odkedy obýva Grasalkovičov palác, vždy vrtí chvostom. Prvý raz ním poriadne zavrtel už v roku 2014, keď 15. júna vystriedal prezidenta Gašparoviča a k 4. júlu nevymenoval namiesto troch ústavných sudcov nových, ale iba Janu Baricovú a dve sudcovské miesta zostali na dlhší čas neobsadené. Ostatní piati nominovaní sudcovia Kiskovým poradcom „nesadli“, hoci naša ústava nič také nepozná. Kiska vrtel chvostom tri roky, nedbal ani na rady z jeho obľúbeného Západu (z Benátok), až ho musel popchnúť košický ústavný súd, a tak – zase však vrtiac chvostom – vymenoval troch nových sudcov.

Kiska teda ústavné princípy – napísané či ustálené praxou, z ktorej vznikla ústavná zvyklosť (čo sa v ústavnom práve považuje za prameň práva) – jedným uchom dnu, druhým von. A pravdaže, ak nerešpektuje ústavu a zákony prezident, ako môžeme očakávať, že tak budú robiť štátni úradníci? Obyčajní ľudia?

Kiska sa lúči na všetky strany s ťažko skrývaným strachom, ktorý chce preniesť na nás. Posledný raz vystúpil s prejavom na ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí. Keďže vrana k vrane sadá, pochválil Lajčáka, ktorý mu bol vždy a všade – aj na návšteve u Sorosa? – oporou. Je nespokojný s niektorými štátmi Vyšehradskej štvorky, teda s tými, ktoré „ju zneužívajú pre svoju politiku“ (a nerobia cudziu?). A vychválil Brusel, ktorý podľa neho „nie je problém, ale riešenie“, a on je advokátom Bruselu. Pre našu obranyschopnosť nie je dôležité, že jedna stíhačka stojí toľko „ako jedna okresná nemocnica, lebo ide o súboj dobra a zla“ (aha, takže vlastne aj on je statočne a spoločne proti „zlu“). Už-už mal na jazyku: „Ako dobre, že sme urobili biznis pre priateľov spoza mláky!“

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.