(NE)NEMCI

Každý štvrtý obyvateľ krajiny má korene v zahraničí 

Foto archív
Dátum 21.08.2019

BERLÍN 21. augusta (TASR/Extra plus) - Každý štvrtý obyvateľ Nemecka (25,5 percenta) má korene v zahraničí. Počet ľudí s migračným pôvodom tento rok dosiahol doposiaľ najvyššie číslo - až 20,8 milióna. Oproti roku 2017 ide o nárast o 2,5 percenta. Najnovšie údaje vychádzajú z mikrocenzu nemeckého štatistického úradu, ktorého výsledky boli zverejnené v stredu, píše agentúra DPA. Viac než polovica osôb so zahraničným pôvodom (52 percent) má nemecký pas, zatiaľ čo 48 percent z nich tvoria cudzinci. 

Za človeka s migračným pôvodom sa považuje osoba, ktorá sa nenarodila s nemeckým občianstvom alebo minimálne jeden z jej rodičov nie je rodeným Nemcom či Nemkou. Podľa údajov štatistického úradu sa 13,5 milióna ľudí s migračným pôvodom nenarodilo v Nemecku a do tejto krajiny prišlo už počas svojho života. Ako dôvod presťahovania uviedol takmer každý druhý opýtaný rodinné dôvody a každý piaty zase pracovné. 

Pätnásť percent ľudí prišlo do Nemecka ako utečenci uchádzajúci sa o azyl. Títo pochádzajú prevažne z krajín Blízkeho východu. Päť percent ľudí sa v Nemecku usadilo kvôli štúdiu či ďalšiemu vzdelávaniu.