NEOBYČAJNÝ

Matovič z roly morálnej autority rád hádže kameňom, pritom sám nie je bez viny

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 02.05.2020

Obyčajný človek Igor Matovič si na svojom imidži rebela brojaceho proti korupcii a neúprimnosti vždy dával záležať. Už v čase, keď so svojimi kolegami chystal z posledných miest kandidátky SaS vstup do parlamentu, si poctivo budoval obraz nekompromisného bojovníka za transparentnosť, ktorému sú akékoľvek nekalé praktiky cudzie. Po čase však vysvitlo, že nemá problém s rozdávaním podpásoviek, keď verí, že ide o dobrú vec, konkrétne o vec dobrú pre jeho stranu, ako povedzme poškodenie mena svojho najväčšieho konkurenta v nadchádzajúcich voľbách pomocou nahrávky získanej štýlom béčkovej kriminálky. Počas rokov vo vrcholovej politike adresoval súperom desiatky závažných obvinení, a preto je prirodzené, že si narobil kopu nepriateľov, či už boli pravdivé, nepravdivé, podložené dôkazmi alebo nie. A tak môže každý útok proti svojej osobe pohodlne označiť za snahu účelovo poškodiť jeho reputáciu a verní voliči mu to – zdá sa – uveria. Fakt je, že Matovič pri moci nikdy nebol, preto má oproti väčšine svojich hlavných protivníkov komparatívnu výhodu v tom, že kde je moc, tam sú peniaze a, pochopiteľne, aj väčší priestor na vznik škandálov. No i napriek tomu je jeho politická kariéra poznačená viacerými prípadmi, keď mal čo vysvetľovať.

Z podnikateľa politik

Igor Matovič bol roky úspešný podnikateľ. Jeho spoločnosť RegionPress mu pri rozbehu politickej kariéry výdatne pomohla, keďže v ňou vydávanej regionálnej tlači si vyhradil štedrý priestor na šírenie svojich politických myšlienok. Firmu predtým prepísal na svoju manželku Pavlínu Matovičovú. Tá napríklad nedávno kúpila za viac ako milión eur budovu bývalej ubytovne v centre Trnavy. Je jasné, že Matovičovci nebudú len takí nejakí obyčajní ľudia. Otázkam o veľkosti majetku sa Matovič rád vyhýba. Vo februárovom rozhovore pre Nový čas deklaroval, že nevlastní nič. Po otázke, aký je teda majetok rodiny Matovičovcov, jednoducho odpovedal, že nevie. V médiách sa pritom už dávnejšie objavili informácie, že by ich aktíva mali predstavovať takmer 18 miliónov eur. Šéf Obyčajných si naposledy zavaril, keď sa zistilo, že si zabudol pozastaviť živnosť. Označil celú kauzu za bazírovanie na formalitách, no poslanec Ľuboš Blaha promptne poznamenal, že len vďaka formalitám sa dá povedať, že Matovič „nepodniká“, aj keď ďalej otvorene používa vetné konštrukcie ako „my to tak vo firme nerobíme“ a v mene rodinného podniku dodnes dohaduje kšefty, ako dokazuje aj spomínaná nahrávka stretnutia s Radoslavom Procházkom. V poslednom čase sa však voči jeho osobe objavili aj vážnejšie obvinenia ako len porušovanie formalít. „Boli medializované informácie, že sa pokúšal predať svojmu zamestnancovi zmenku z firmy J&T, ktorú údajne kúpil za 10 miliónov eur od oligarchov,“ vyjadril sa aktivista Peter Weisenbacher. Malo ísť o zmenku od firmy J&T Private Equity BV a Weisenbacher na Matovičovu adresu dodal: „Na jednej strane bojuje proti takýmto praktikám a ľuďom, na druhej strane s nimi obchoduje. Mimochodom, je to schránková firma.“ Igor Matovič už pre tieto obvinenia na aktivistov Weisenbachera a Krempaskú podal trestné oznámenie.

Firmostrana a stranofirma

Ako sme už spomenuli, podnikateľský duch Igora Matoviča neopustil ani po vstupe do vrcholovej politiky. Ide o nadmieru neštandardnú situáciu a je veľmi ťažké rozlíšiť sféry záujmov strany a rodinnej firmy. Hnutie OĽaNO oficiálne sídli na rovnakej trnavskej adrese ako firma RegionPress Pavlíny Matovičovej. Tam sa však symbiotický vzťah medzi oboma entitami ani zďaleka nekončí. Firma Matovičovej manželky vlastní tiež internetové domény obycajniludia.sk, olano.sk, igormatovic.sk aj jozefviskupic.sk. No najzásadnejší sa javí fakt, že Matovičovci si medzi hnutím a firmou už dlhé roky posúvajú peniaze tam a späť. A nejde tu len o ich vlastné financie, ale aj o príspevky, ktoré strana dostáva zo štátneho rozpočtu. Dialo sa tak prakticky od založenia OĽaNO. Krátko po svojom vzniku v roku 2011 si hnutie požičalo na propagáciu 33-tisíc eur od Pavlíny Matovičovej a tieto peniaze obratom využilo na inzerciu v periodikách jej vydavateľstva RegionPress. Neskôr uhradilo pôžičku z vlastných zdrojov, teda aj zo štátneho príspevku na parlamentné voľby 2012. Podľa medializovaných správ poskytlo hnutie OĽaNO firme Matovičovcov zákazky za stovky tisíc eur. Podľa Plus 7 dní to napríklad v roku 2012 malo byť 209 042 eur. RegionPress tiež poskytoval hnutiu OĽaNO pri inzercii výrazné zľavy. Tie by mali byť podľa audítorov považované za nepeňažný dar, ktorý by mal byť priznaný a zdanený.

Exkluzívny klub

Napriek miliónovým sumám, ktoré počas rokov dostalo zo štátneho rozpočtu, malo hnutie OĽaNO už od svojho vzniku stabilne len štyroch členov. V lete na tento fakt upozornil aj predseda parlamentu Andrej Danko, podľa ktorého môže ísť dokonca o porušovanie ľudských práv. „Do strany od vzniku OĽaNO neprijali nikoho. Podľa mňa sú tým porušované zákony a ľudské práva. Máme x ľudí, ktorí hovoria, že tam chceli vstúpiť. Ktorákoľvek strana musí umožniť prijatie, ak záujemca splní podmienky. Tie musia byť jasne nastavené. Nemôže to byť podmienka, že neprijímame, lebo sme len štyria,“ povedal predseda parlamentu pre agentúru SITA. Jedným z členov tohto elitného klubu je aj poslanec Jozef Viskupič, ktorý je zhodou okolností Matovičov bratranec. Matovič si teda zjavne cení rodinnú atmosféru nielen vo svojej firme, ale aj vo svojom hnutí. Aj pre toto elitárstvo viacerí novinári poukázali na riziko slabého dohľadu nad straníckymi financiami. Matovičovci však trvajú na tom, že ich strana hospodári transparentne. „Odkedy OĽaNO-NOVA prvýkrát vstúpilo do parlamentu v roku 2012, o všetkých financiách hnutia rozhodujú všetci poslanci (19) poslaneckého klubu svojím hlasovaním,“ uviedol v stanovisku pre TASR predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka. Jeho vyjadrenie však úplne nekorešponduje s tým, čo povedal jediný štatutár hnutia Igor Matovič v rozhovore s novinárom Dagom Danišom. Rozhodovanie o finančných záležitostiach strany opísal nasledovne: „Rozhoduje poslanecký klub v zásadných veciach, v menej zásadných môžem rozhodnúť aj ja.“ Do akej sumy sa rátajú závažné veci, však už nešpecifikoval. No nie je pravda, že by okrem Matoviča nikto iný k straníckym peniazom nemal prístup. Vašečkov asistent a tajomník klubu OĽaNO Július Jakab v roku 2015 omylom zaplatil 78-tisíc eur za byt straníckymi peniazmi. Čo sa týka matovičovsko-lipšicovskej kandidátky pred poslednými voľbami, aj z nej sa stal exkluzívny klub. Matovič sa rád vystatoval názorovou diverzitou svojho projektu a proklamoval, že jeho nezávislé osobnosti sú najmä odborníci, ktorí bez ohľadu na vnútorné rozdiely zatočia s korupciou. Pred poslednými voľbami sa však podmienky zmenili a kritici NATO a EÚ neboli pripustení na kandidátku, ak sa odmietli písomne prihlásiť k NATO, ako sa stalo bývalej prezidentskej kandidátke Helene Mezenskej.

Článok bol uverejnený v januárovom čísle Extra plus v roku 2017.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.