NETANJAHU: IZRAEL PODNIKNE INVÁZIU DO RAFAHU BEZ OHĽADU NA VÝSLEDOK ROKOVANÍ

Myšlienka, že zastavíme vojnu skôr, ako dosiahneme všetky jej ciele, neprichádza do úvahy. Vstúpime do Rafahu a zlikvidujeme tam prápory Hamasu - s dohodou alebo bez dohody, aby sme dosiahli celkové víťazstvo, povedal Netanjahu počas stretnutia s rodinami rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Foto SITA/AP
Dátum 30.04.2024

Izrael podnikne inváziu do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy s cieľom zničiť prápory hnutia Hamas. V utorok to vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu s tým, že  k tomuto kroku dôjde bez ohľadu na výsledok rokovania dohody o prímerí. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AP.

"Myšlienka, že zastavíme vojnu skôr, ako dosiahneme všetky jej ciele, neprichádza do úvahy. Vstúpime do Rafahu a zlikvidujeme tam prápory Hamasu - s dohodou alebo bez dohody, aby sme dosiahli celkové víťazstvo," povedal Netanjahu počas stretnutia s rodinami rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy. Rafah leží v Pásme Gazy pri hranici s Egyptom a po vypuknutí vojny tam našlo útočisko viac ako 1,5 milióna Palestínčanov.

Medzinárodné spoločenstvo vrátane USA ako hlavného spojenca Izraela vyjadrilo znepokojenie nad osudom civilistov v Rafahu v prípade izraelskej invázie. Sprostredkovatelia z Egypta a Kataru sa v súčasnosti snažia vyjednať dohodu medzi Izraelom a Hamasom s cieľom zaistiť prímerie v palestínskej enkláve výmenou za prepustenie rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

USA a Británia v pondelok informovali, že Hamas dostal od Izraela "veľkorysú ponuku". Netanjahu prisľúbil, že vo vojne v Pásme Gazy, ktorá vypukla po útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra, dosiahne "úplné víťazstvo. Rafah je podľa izraelskej vlády poslednou veľkou baštou Hamasu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.