NEVER SVOJMU MOBILU

Sociálne siete zostavujú detailné záznamy o našich súkromných životoch a následne ich využívajú na vlastné obohatenie

Foto PEXELS
Dátum 14.12.2019

Do práce, na nákupy, na rande, na záchod, do postele. Mobilný telefón tvorí neoddeliteľnú súčasť života každého moderného človeka a väčšina z nás sa cíti ako bez rúk, keď oň príde. Stali sme sa závislí od technológie, ktorá vie o nás všetko, my však o nej nevieme takmer nič.

Nebezpečná pravda

Bývalého pracovníka ústrednej spravodajskej služby CIA a Národnej bezpečnostnej agentúry NSA Edwarda Snowdena netreba nijako zvlášť predstavovať. Tento muž v roku 2013 zverejnil prísne tajné dokumenty NSA a upozornil na to, že americké spravodajské služby monitorujú servery globálnych firiem, akými sú Facebook, Google, Microsoft či Yahoo. Prezradil, že NSA má štruktúru umožňujúcu zachytiť e-maily, telefonáty, heslá, údaje o hovoroch i čísla kreditných kariet. Snowden žije momentálne v Rusku, ktoré mu udelilo azyl v čase, keď naňho Spojené štáty americké začali poľovať. Dodnes sa nevzdali cieľa postaviť ho pred súd a odsúdiť za vlastizradu. „Na muža v mojom postavení som urobil veľmi nebezpečnú vec – odvážil som sa povedať pravdu,“ vyhlásil Snowden v jednom z rozhovorov. Aj po rokoch od prevalenia kauzy sa snaží šíriť osvetu a upozorňovať ľudí na to, že sú obeťami špionáže sociálnych sietí. Pred pár týždňami vystúpil na konferencii v Lisabone, kde kritizoval Facebook, Google i Amazon. „Ich obchodným modelom je zneužívanie a napriek tomu robia všetko legálne. Legalizovali sme zneužívanie osoby a je jedno, či hovoríme o Facebooku alebo NSA. Zaviedli sme systém, ktorý robí obyvateľstvo zraniteľným v prospech privilegovaných.“

Sledovaný bez prestávky

Edward Snowden prednedávnom uviedol na trh svoju knižnú prvotinu Permanent Record, v ktorej detailne opisuje sledovacie praktiky. K tým sa vyjadril aj v relácii Joea Rogana Experience, pričom vlnu kritiky namieril najmä proti mobilným telefónom. Upozornil na jedinečnosť každého aparátu, rovnako ako na jedinečnosť každej SIM karty. Obe tieto zariadenia šíria signál a dajú sa bez väčších problémov vystopovať. Samozrejmosť je to najmä pri moderných smartfónoch, z ktorých bežný používateľ nevie vybrať batériu, a tak aj keď si myslí, že telefón je vypnutý, v letiskovom móde, má zakázanú funkciu lokalizačných služieb a nie je pripojený k nijakej wifi, je telefón viditeľný a vystopovateľný. Navyše, po pripojení na internet vysiela signál nielen náš telefón, ale i všetky aplikácie, ktoré v ňom máme nainštalované. Tie ukladajú údaje o našej polohe, archivujú každučkú fotku, ktorú pomocou nich odošleme, a pamätajú si každé napísané slovíčko.

Edward Snowden: Problémom GDPR nie je ochrana údajov, ale ich zhromažďovanie.

Aj tá najsúkromnejšia správa sa tak stáva verejnou, večnou, dá sa vyhľadať. „Bežný človek v skutočnosti nemá predstavu, čo všetko jeho telefón dokáže. Je to náš majetok, zaplatili sme zaň, zverujeme sa mu so všetkým, ale nevieme o ňom nič,“ dodáva. Dáta, ktoré o nás sociálne médiá zbierajú, sa pre ne stali tou najcennejšou komoditou. Ešte skôr, než sme si uvedomili, že sa vzdávame súkromia, zarábali na nás milióny. Najzávažnejšie je, že so všetkým súhlasíme a tak je všetko legálne. „Pri vytváraní konta nečítame obchodné podmienky, lebo sa chceme rýchlo spojiť s priateľmi, rýchlo nájsť cestu, rýchlo si niečo kúpiť. Nečítame tie stovky bodov uvedené v podmienkach a ak by sme ich aj čítali, pravdepodobne by sme im nerozumeli. Navyše, hneď medzi prvými z nich je uvedené, že podmienky sa môžu zmeniť kedykoľvek a bez nášho súhlasu. Sociálne siete vytvorili legálnu paradigmu. Nie sú to dáta, čo sa zneužíva. Zneužívajú sa ľudia,“ upozornil zakončiac vystúpenie v relácii Experience veľavravným citátom amerického básnika a esejistu Johna Perryho Barlowa: „Nemôžeš zobudiť niekoho, kto predstiera spánok.“

Oko dravca

 

Španielsko sa otvorene priznalo k sledovaniu mobilných telefónov svojich obyvateľov. Podľa oficiálnych tvrdení sa tak deje len v rámci vládneho sčítania ľudu, kritici sa však obávajú špehovania populácie. Štatistická agentúra INE tvrdí, že osemdňový projekt je anonymný a jeho jediným cieľom je získať lepšiu predstavu o tom, kam Španieli idú počas dňa a noci. Na projekte spolupracujú tri najväčšie mobilné spoločnosti tvrdiac, že odovzdaním údajov neporušujú nijaké zákony. Štatistická agentúra sleduje svojich obyvateľov v škole, na pracovisku i doma. Prvé sledovanie prebehlo počas víkendu od osemnásteho do dvadsiateho prvého novembra, druhé sa uskutočnilo dvadsiateho štvrtého novembra a ďalšie sledovacie akcie sú naplánované na Štedrý deň a dva dni nasledujúceho leta. Ide, samozrejme, aj o dobrý biznis pre telekomunikačné spoločnosti. Movistar, Vodafone a Orange, ktoré pokrývajú 78,7 percenta španielskych používateľov mobilných telefónov, dostanú za účasť na štúdii dokopy 500-tisíc eur.

 

„Budeme vedieť, koľko mobilných telefónov je o sedemnástej hodine na konkrétnej ulici v konkrétnom meste, ale nič viac,“ dušuje sa úrad INE. Agentúra vraj dúfa, že okrem sčítania ľudu sa budú dané informácie môcť použiť aj na zlepšenie dopravy.

 

Krok vyvolal medzi ľuďmi vlnu kritiky. Španieli sa obávajú o svoje súkromie a pred experimentom varovala aj španielska organizácia OCU. Podľa nej je lokácia mobilného telefónu osobný údaj sám osebe a anonymita telefónneho čísla nie je dostatočná. Je dôležité podotknúť, že pred experimentom sa obyvateľov Španielska nik neobťažoval opýtať, či s ním súhlasia, alebo nie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.