NEVIDITEĽNÁ RUKA IT SYSTÉMU

Progresívne Švédsko má čoraz viac ľudí s implantovaným podkožným čipom

Foto PEXELS, ARCHÍV
Dátum 06.06.2019

Mainstreamové médiá obvinili slovenských politikov Mariana Kotlebu a Milana Krajniaka z dezinformovania verejnosti, že nové občianske preukazy podľa nariadenia EÚ budú viesť k čipovaniu ľudí. Polícia SR sa proti tejto správe ohradila, pretože v skutočnosti má čip zabrániť šíreniu terorizmu. Európska únia však už dlhší čas pripravuje a informuje verejnosť o tom, že nová verzia občianskeho preukazu by mala obsahovať biometrický čip ako slovenské cestovné pasy. Do čipu úrady nahrajú základné informácie o majiteľovi preukazu, aby si ich potom mohli colníci či policajti v prípade potreby oskenovať. V cestovných pasoch existujú biometrické čipy od roku 2008. Ako píše slovenská polícia, bez takéhoto dokladu by Slováci nemohli navštíviť napríklad USA. Polícia ďalej tvrdí, že čip nevie načítať len tak hocikto, je možné ho oskenovať len zo vzdialenosti niekoľkých centimetrov a neexistuje, že by údaje z neho vedel stiahnuť niekto okoloidúci na ulici a mohol by tak druhej osobe pomocou špeciálnej čítačky ukradnúť identitu.

Stačí priložiť ruku

Osemdesiat percent občanov možno polícia svojou informáciou upokojila, ale určite nie zvyšných dvadsať percent, ktorí rozmýšľajú a vidia za roh. 

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

 

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

NEZASTAVITEĽNÝ TREND

Firma Epicenter, sídliaca v centre Štokholmu, Osla, Helsínk a Amsterdamu, sa nazýva digitálnym inovačným domom. Vzhľadom na pobočky v iných štátoch sa čipovanie salámovou metódou rozširuje aj do ďalších krajín. Členmi komunity Epicenter nie sú len zamestnanci, ale aj podnikatelia s rýchlo rastúcimi digitálnymi spoločnosťami a kreatívnymi podnikovými iniciatívami s cieľom spolupráce a inovácií. 

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

 

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

VEC, ŽIVÝ TVOR, ČLOVEK

Keď od 1. septembra 2018 začala na Slovensku platiť novela zákona o veterinárnej starostlivosti v súvislosti implantovaním RFID čipov na značkovanie psov a mačiek, vznieslo obyvateľstvo vlnu kritiky. Novela totiž priniesla niekoľko zmien vo vzťahu človeka k zvieraťu. Pre majiteľov psov a mačiek je tak začipovanie ich domácich miláčikov povinné a od minulého roka zviera už nie je považované za vec, ale za živého tvora (akoby ním dovtedy nebolo).

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

 

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

KOMERČNÉ IMPLANTOVANIE ČIPOV POD KOŽU V ROKU 2023

 

Americká armáda v januári 2016 informovala verejnosť, že bude vyvíjať implantovateľné neurónové rozhranie, ktoré dokáže preklenúť priepasť medzi ľudskou mysľou a počítačmi. Nový program, ktorého cieľom je dosiahnuť priame prepojenie prenosu dát medzi mozgom a digitálnym svetom, pochádza z dielne iniciatívy BRAIN (Brain Research through Advancing Innovative Neurotechnologies)z čias úradovania prezidenta Baracka Obamu (v preklade Výskum mozgov prostredníctvom pokrokových inovatívnych neurotechnológií).Agentúra DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency) tvrdí, že rozhranie, ktoré predpokladá ako zariadenie kompatibilné s biometrickým meraním, nie väčšie ako 1 cm3, by fungovalo ako prekladateľ, ktorý by konvertoval medzi „elektrochemickým jazykom používaným neurónmi v mozgu a nulami, predstavujúcimi jazyk informačnej technológie“. 

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne