NEZAHRÁVAJTE SA S DRAKOM

Peking si po storočí vojen, ponižovania a závislosti už od Západu nenechá hovoriť, čo má robiť

Foto TASR/AP
Dátum 15.09.2019

Neviem si predstaviť dovolenku bez dobrej knihy. Posledné roky som veľa študoval o čínskej histórii, minulý rok som bol v Pekingu prednášať na Svetovom filozofickom kongrese, o pár dní sa chystám do Číny zase. A ja nikdy nikam nechodím nepripravený. Rád by som vyjadril Čínskej ľudovej republike hlbokú úctu za to, že dostala z chudoby stovky miliónov ľudí a že prispieva k mierovému rozvoju vo svete.

Hrdá a silná

Amerika chce vidieť Čínu slabú, chudobnú a rozvrátenú, a preto podporuje rebéliu v Hongkongu. Ale Čína si zažila svoje od Britov, Francúzov, Nemcov, Japoncov aj Američanov. Číňania si od Západu vytrpeli dosť. Storočie vojen, masakier, ponižovania a závislosti. Už nikdy viac si nenechajú hovoriť do toho, čo majú robiť. Suverenita, mier a stabilita sú tými najdôležitejšími hodnotami. Odkedy sa k moci dostali komunisti, Čína je hrdá a silná. A ja jej držím palce. Plne rešpektujem politiku jednej Číny a spolu s čínskymi politikmi hovorím – Američania, dajte preč paprče od Hongkongu.

Čínsky sen je o vlastenectve a socializme. Čítam knihu čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a môžem potvrdiť, že v porovnaní s Tengovými nástupcami Ťiang Ce-minom a Chuo Ťin-tchaom je ďaleko ľavicovejší. Jeho vízia čínskeho sna nie je plytká a individualistická ako „americký sen“ – je to vízia čínskeho obrodenia, ktoré stojí na hodnotách vlastenectva, kolektivizmu a socializmu. Je to vízia silnej a prosperujúcej Číny. A áno, takúto víziu potrebuje aj Slovensko.

Amerika chce vidieť Čínu slabú, chudobnú a rozvrátenú, a preto podporuje rebéliu v Hongkongu.

Na čínskych komunistoch ma vždy fascinovalo, že plánujú ďaleko dopredu. Dnes sú v tzv. prvotnej fáze socializmu, v ktorej využívajú trh v kombinácii so silným štátom a verejným vlastníctvom. A jasné, mnohým ľavičiarom sa zdá, že je dnes v Číne príliš veľa kapitalizmu a nerovnosti. Ale komunisti pozerajú dopredu – trh je pre nich nástroj, nie cieľ. Dejiny sa nedajú predbehnúť, z čias Maa sú dostatočne poučení.

Do roku 2049 plánujú vybudovať harmonickú modernú socialistickú spoločnosť. Socializmus je pre nich beh na dlhé trate. Znamená zlikvidovať chudobu a priniesť všeobecnú prosperitu. A povedzte, koľkým chudobným kapitalistickým štátom sa za pár desaťročí podarilo vyviesť z chudoby viac než 700 miliónov ľudí?

Priemyselná veľmoc

Čína bola pred Maom jedna chudobná zaostalá roľnícka krajina, kde hladomory neustále ničili obyvateľstvo a západné mocnosti ovládali krajinu. Priemerný vek dožitia bol pred nástupom komunistov 35 rokov. Keď Mao v 1976 umieral, bolo to 65 rokov a dnes je to ešte viac.

Je tupé, ak niekto redukuje Čínu len na západné šovinistické liberálne predstavy o ľudských právach a hrôzy Maovej Kultúrnej revolúcie. Je tupé, ak Čínu poučujú kdejaké Sorosove blondíny. Po roku 1949 Čína rastie zhruba 10 percent ročne, premenila sa na priemyselnú veľmoc, posiela do vesmíru rakety, zmodernizovala krajinu, zrovnoprávnila ženy, dala vzdelanie všetkým ľuďom, sprístupnila zdravotníctvo, dala ľuďom prácu – to všetko prakticky bez pomoci zo zahraničia. Sama, slobodne, hrdo. Čína sa vďaka komunistom premenila na svetovú veľmoc a najväčšiu ekonomiku, ktorá neustále rastie a likviduje chudobu. Len dva štáty v dejinách sa zmodernizovali takto rýchlo – komunistické Rusko a komunistická Čína. Nijaká krajina v dejinách nenarástla tak rýchlo. A to aj napriek Veľkému skoku a Kultúrnej revolúcii. Čínu nemá kto čo poučovať.

Čo je na vízii Si Ťin-pchinga pozoruhodné, je to, že sa vracia k niektorým ľavicovým Maovým motívom, ako je masová línia (učiť sa od ľudí), dôraz na prax či inšpirácie socialistickým zriadením v Jen-ane po Dlhom pochode, ktoré bolo silne rovnostárske a revolučné. Každý, kto pozná čínsku históriu, vie, o čom hovorím. Si kladie väčší dôraz na rovnosť, boj s chudobou, pomoc vidieckym regiónom a domáci dopyt. To všetko sú silne ľavicové motívy. A tak to má byť.

Rešpekt k iným kultúram

Plne podpisujem aj myšlienky Si Ťin-pchinga o národnej suverenite a rešpekte k iným národom. Ako tvrdí, ani jedna civilizácia nie je nadradená tej druhej a neexistuje jediná cesta k rozvoju. To by si mali uvedomiť všetci americkí liberáli, čo vnucujú svoju zvrátenú ideológiu celému svetu. Čína pomáha Afrike bez politických podmienok. Nepoučuje. Nevnucuje. Nekolonizuje. „Ten, kto nosí topánky, vie najlepšie, či mu sedia alebo nie,“ tak hovorí Si.

Rešpekt k iným kultúram – presne to je kľúčovou myšlienkou, ktorú presadzujem aj ja v knižke Antiglobalista. S dôvetkom, ktorý plne podčiarkujem: „Nemôže existovať udržateľný rozvoj vo svete, keď niektoré štáty neustále bohatnú, kým iné sú tlačené do neustálej chudoby a zaostalosti.“ Amen!

Čína sa premenila na priemyselnú veľmoc, posiela do vesmíru rakety, zmodernizovala krajinu, zrovnoprávnila ženy, dala vzdelanie všetkým ľuďom, sprístupnila zdravotníctvo, dala ľuďom prácu – to všetko prakticky bez pomoci zo zahraničia.

Čína odmieta individualistickú liberálnu filozofiu. Keď hovorí o právach, hovorí aj o povinnostiach. Keď hovorí o jednotlivcovi, chápe ho ako súčasť spoločnosti. Keď hovorí o zákone, hovorí aj o morálke. Keď hovorí o reforme, nevie si ju predstaviť bez boja proti nerovnosti. Keď hovorí o budúcnosti, tak hovorí o socializme. Čína má záujem na mierovom rozvoji. Rusko považuje za blízkeho partnera. Ako píše Si, spomedzi veľkých národov majú Rusi a Číňania dnes tie najlepšie vzťahy. Mier, solidarita, priateľstvo s Ruskom - presne to chceme aj my!

Na odľahčenie. Možno neviete, ale Si Ťin-pching má rád hokej a jeho obľúbený nápoj je pivo. To už je skoro ako väčšina Slovákov.

Komunistická Čína je inšpiráciou. Má svoju vlastnú cestu, ktorá sa nedá kopírovať, ale dá sa z nej poučiť.

Želám jej veľa úspechov a držím jej palce, aby odolala americkému tlaku. Nemám o ňu strach. Prezident Si sa už pred šiestimi rokmi zamýšľal nad tým, či má komunistická strana dosť síl na to, aby odolala farebným revolúciám – ako s ľadovým pokojom píše, má. Čína nie je Ukrajina. Čína si vie urobiť poriadok. Už nikdy so sebou nenechá zametať.

Nezahrávajte sa s drakom, liberáli. Nezahrávajte.