NICHOLSONOVÁ: EUROKOMISÁRI MI SĽÚBILI, ŽE POUŽIJÚ SILNÉ PÁKY NA TO, ABY ZLEPŠILI ŽIVOT RÓMOM

Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa: Slovenské vlády naprieč politickým spektrom sa mali už dávno zobudiť a riešiť problémy v osadách. Lenže to je politicky veľmi nesexy téma, na ktorej nevytrieskajú politický kapitál. Tá časovaná bomba však tiká a jedného dňa vybuchne a ovplyvní omnoho väčšie množstvo ľudí ako len tých v osadách.

Foto Facebook/Lucia Ďuriš Nicholsonová
Dátum 02.12.2021

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová uverejnila na Facebooku 2. decembra 2021 príspevok:

Slovenské vlády naprieč politickým spektrom sa mali už dávno zobudiť a riešiť problémy v osadách. Lenže to je politicky veľmi /ne/sexy téma, na ktorej nevytrieskajú politický kapitál. Tá časovaná bomba však nebezpečne tiká a jedného dňa vybuchne a ovplyvní omnoho väčšie množstvo ľudí ako len tých v osadách.

Dnes som na zasadnutí výboru EMPL prezentovala závery z delegácie EP v osadách na východnom Slovensku. Kolegovia boli doslova ZNECHUTENÍ zo záberov ktoré sme tam zachytili. Prečo? Deti v osadách zomierajú na podvýživu a respiračné ochorenia. Uši a líca majú obhryzené od potkanov, ktoré sa na nich po nociach priživujú.

V osadách žijú ľudia bez vody, bez elektriny, obkolesení toxickým odpadom. Dopláca na to NAŠE, nielen ICH životné prostredie. Čo myslíte? Ako žijú ľudia, ktorí bývajú vedľa osád? Každá jedna osada v katastrofálnom stave predstavuje katastrofálne životné podmienky nielen pre ľudí v nej, ale aj pre tých, ktorí žijú v jej blízkosti.

A nie, tie osady nezmiznú, ani ich Uhrík s Kotlebom a s Mazurekom nevyvezú na grécke ostrovy, ako vám sľubujú. Naopak, budú narastať a spolu s nimi medzigeneračná chudoba a masy ľudí bez budúcnosti. EÚ poskytuje DOSTATOK finančných zdrojov, aby sme vyriešili osady a tým skvalitnili život v obciach a mestách na strednom, ale aj východnom Slovensku. Lenže, ministerstvá v Bratislave tie peniaze tak byrokraticky zabetónovali, že sa k ním obce a mestá nedostanú.

V týchto dňoch absolvujem finálne rokovania s Európskou komisiou, aby našu vládu už nenechala dlhšie predstierať, že problém rómskych osád neexistuje. Mám prísľub kľúčových komisárov, že využijú veľmi silné páky na to, aby sa spustili konkrétne opatrenia, ktoré zlepšia život v osadách aj v ich okolí.

Čo si myslíte vy? Pohneme sa z miesta, alebo táto téma naďalej ostane v zásuvke a všetci budeme úspešne predstierať, že sa nás táto téma vôbec netýka? 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.