NICHOLSONOVÁ, ŠIMEČKA, DOSTÁL, OSUSKÝ - STOJÍME ZA SLOBODNÝM BIELORUSKOM

Bieloruský ľud má právo žiť v slobodnej a demokratickej krajine - povedal poslanec NR SR Dostál.

Foto TASR
Dátum 18.08.2020

BRATISLAVA 18. augusta (SITA) - Koaliční poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) a Európskeho parlamentu podpísali výzvu „Stojíme za slobodným Bieloruskom“. Na tlačovej konferencii o tom informoval poslanec Ondrej Dostál (SaS). Výzvu podpísalo celkom 58 poslancov parlamentu a pripojilo sa k nej aj deväť europoslancov zo strany Slobody a Solidarity (SaS), hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), zo Spolu, Progresívneho Slovenska a Kresťanskodemokratického hnutia. Podľa poslancov nemali prezidentské voľby v Bielorusku s demokraciou nič spoločné. Pôjdu aj pred bieloruské veľvyslanectvo, kde odovzdávajú výzvu odchádzajúcemu veľvyslancovi Igorovi Alexandrovičovi Leščeňovi, ktorý vyjadril podporu protestujúcim.

„Bieloruský ľud má právo žiť v slobodnej a demokratickej krajine,“ povedal na úvod tlačovej konferencie Dostál. Vo výzve sa odsudzuje násilie, ktoré sprevádza krajinu už od vyhlásenia prvotných výsledkov prezidentských volieb v Bielorusku. Predseda Výboru pre európske záležitosti NR SR Tomáš Valášek (Za ľudí) zdôraznil, že ide najmä o hodnoty slobody a demokracie, ktoré má Slovensko povinnosť chrániť, pretože je na nich vybudovaná jeho štátnosť. „Pravda a sloboda raz zvíťazia a je jedno, koľko bajonetov proti ním postavíte,“ vyhlási Valášek.

Podpredseda Zahraničného výboru NR SR Peter Osuský pripomenul, že tohtoročné voľby neboli prvé zmanipulované voľby v Bielorusku. On sám sa totiž niekoľkých zúčastnil ako pozorovateľ. „Aj Erdoganove (turecký prezident Recep Tayip Erdogan, pozn. SITA) voľby boli oproti tomu apoteózou demokracie,“ povedal Osuský. Podľa neho má byť pre Európsku úniu Alexander Lukašenko stelesnením zla a európski lídri by mu nemali dôverovať. Čakanie na návrh novej ústavy, o ktorej Lukašenko hovorí, je podľa neho rovnako naivné ako dôverovanie Adolfovi Hitlerovi v Mníchove v roku 1938.

V Bielorusku prebiehajú protesty od vyhlásenia prvotných výsledkov prezidentských volieb, ktoré sa konali 9. augusta. Podľa ústrednej volebnej komisie v Bielorusku vyhral voľby Lukašenko s viac ako 80 percentami hlasov. Podľa ľudí v uliciach a aj viacerých členov volebných komisií sú tieto čísla zmanipulované. Protesty v prvých dňoch sprevádzali tvrdé zákroky zo strany polície. Od 9. augusta polícia zadržala takmer sedemtisíc ľudí, stovky utrpeli pri zásahoch zranenia a dvaja zomreli. Polícia rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a demonštrantov tiež bila.

Brutálne zákroky proti protestujúcim vyvolali kritiku západných krajín. Predseda Európskej rady Charles Michel napríklad na stredu 19. augusta zvolal mimoriadny summit európskych lídrov, aby prediskutovali dianie v Bielorusku.

Extra plus Vysavač

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.