NIEKTORÉ NEMECKÉ PODNIKY ZVAŽUJÚ STIAHNUTIE VÝROBY ZO SLOVENSKA

Dôvodom by mala byť podľa Asociácie priemyselných zväzov a dopravy nedostatočná podpora priemyslu zo strany štáty v súvislosti s energetickou krízou. 

Foto sita/branislav bibel
Dátum 28.11.2022

Niektoré nemecké podniky si chcú stiahnuť veľkú časť výroby späť do Nemecka. Takéto indície má Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD). Dôvodom by mala byť nedostatočná podpora priemyslu zo strany štáty v súvislosti s energetickou krízou. Odchod významných investorov by pritom podľa zväzu mal výrazný dopad na zamestnanosť na Slovensku.

„Pokiaľ Slovensko v čo možno najkratšom čase neprijme a nespustí také podporné schémy, ktoré budú porovnateľné s okolitými priemyselnými štátmi, bude veľmi ťažké udržať výrobu a zamestnanosť v slovenskom priemysle. Už teraz máme indície, že niektoré napríklad nemecké podniky si chcú stiahnuť veľkú časť výroby späť do Nemecka. To by mohlo negatívne zasiahnuť aj na ne napojené subdodávateľské firmy a vyvolať u nás vlnu prepúšťania,“ uviedol pre agentúru SITA generálny sekretár APZD Andrej Lasz. Na urýchlenú reakciu vyzývajú štát aj zamestnávatelia. Tí veria, že Národná rada SR schváli budúcoročný štátny rozpočet a otvorí sa tak cesta na pomoc podnikateľom.

„Pevne veríme, že tak ako vláda, si aj poslanci v parlamente uvedomia závažnosť situácie, v ktorej sa dnes nachádza naša krajina. Práve fungujúca ekonomika je predpokladom toho, aby podniky a domácnosti toto krízové obdobie prečkali s čo možno najmenšími negatívnymi dopadmi,“ zhodnotil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.

Prípadné neschválenie rozpočtu by podľa neho malo jednoznačne veľmi negatívny dopad, nakoľko by znamenalo, že žiadne z vládou avizovaných podporných opatrení, ktoré cielia na pomoc domácim podnikom, by nebolo v budúcom roku v praxi realizovateľné. Neúmerne rastúce náklady za energie, v súvislosti s energetickou krízou, by tak podľa Hoštáka museli znášať podniky bez akejkoľvek pomoci zo strany štátu. To zamestnávatelia považujú za krajne neprípustné.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.