NORD STREAM – NON STREAM

Výstavba Nord Streamu 2, ktorú financoval Gazprom a niekoľko európskych energetických spoločností, sa začala v roku 2011 a dokončili ju v septembri 2021. Z jeho uvedenia do prevádzky sa vplyvom USA stala hrozba „zvýšenia vplyvu Ruska v Európe“.

Foto VIZUALIZÁCIA ARCHÍV
Dátum 09.03.2023

Starší si pamätajú na hrôzostrašný osud vietnamskej osady My Lai v roku 1969. Sprostredkoval ho americký investigatívny novinár Seymour Hersh. Oznámil krutú pravdu o amerických vojakoch, ktorí zversky zabíjali stovky vietnamských civilistov. Za reportáž, ktorá pobúrila svet, získal Pulitzerovu cenu. Hershove správy o nezákonnom domácom špionážnom programe CIA z roku 1975 pomohli odhaliť zneužívanie moci zo strany CIA. V roku 1987 písal o škandále Irán – Contra, v ktorom Reaganova administratíva predala zbrane Iránu a zisk použila na financovanie „Contras“ v Nikaragui. V roku 2004 odhalil mučenie väzňov americkou armádou vo väznici Abu Ghraib v Iraku. Jeho reportáže pomohli dosiahnuť významné zmeny vo vojenskej politike a verejnej mienke. A čo sa stane po tom, čo tento odvážny novinár 8. februára zverejnil „bombovú správu“, že za výbuchom plynovodov Nord Stream z 26. septembra 2022 sú USA a Nórsko?

Amerika je ozajstný medzinárodný terorista číslo 1. Zničenie plynovodu Nord Stream 2 možno považovať za najväčší teroristický čin po (záhadnom?) 11. septembri 2001 s obrovskými dôsledkami. Do atmosféry sa dostalo veľké množstvo metánu, silného skleníkového plynu, ktorý prispieva k takým kritizovaným „klimatickým zmenám“ – a Greta Thunbergová nič? Aj keď išlo o najväčší únik plynu v histórii, podľa nemeckých odhadov až 300 000 ton metánu, čo stačí na poškodenie životného prostredia na ďalších 20 rokov a je porovnateľné s ročnou emisiou 5,5 milióna áut. Nehovoriac o tom, že škodu utrpel nemecký a európsky priemysel, lebo ceny energie pre spotrebiteľov dramaticky vzrástli.

Miliardy v kufroch

Hersh prezrádza, že nálože boli umiestnené na potrubia počas cvičenia NATO BALTOPS 22 v júni 2022 a odpálené o tri mesiace neskôr sonarovou bójou, ktorú zhodilo do mora nórske námorníctvo, čo zničilo tri zo štyroch rúr Nord Streamu 1 a 2. Americký plán bol neuveriteľne prezradený „pošmyknutím sa“ jazyka Bidena a Nulandovej. Prečo? Preto, aby sa znížila miera jeho utajenia a nemusel s ním súhlasiť Kongres! Na brífingu po návšteve Scholza v Bielom dome Biden povedal: „Ak Rusko napadne Ukrajinu, už nebude Nord Stream 2. Skončíme s tým.“

Hershov anonymný zdroj tvrdí, že počas 9-mesačnej prípravy akcie nešlo o to, či ju vykonať, ale ako to urobiť tak, aby ich „nechytili“. Biden a jeho tím na čele so Sullivanom, Blinkenom a „jastrabicou“ Nulandovou, známou z donášania miliárd dolárov v kufroch do Kyjeva, boli z ekonomických záujmov (Money First!) ostro proti plynovodu Nord Stream 2. A na svoju stranu získali aj poľského premiéra Morawieckeho, ktorý opakovane vyzýval kancelára Scholza, aby sa postavil proti spusteniu Nord Streamu 2. Ten ho označil za nástroj na vydieranie Ukrajiny, Poľska a celej EÚ.

Hershove odhalenia vyvracajú to, čo šírili takzvaní slušní idioti, že Rusko vyhodilo do vzduchu svoj vlastný plynovod. To Rusko, ktoré sa naň spoliehalo ako na zdroj príjmov. Napokon Vladimir Putin 29. septembra 2022 napriek bezprecedentnej sabotáži, aktu medzinárodného terorizmu, ktorý vykonali sily, ktorým išlo o „veľký americký zisk“, ponúkol zásobovanie EÚ jedinou plynovou rúrou Nord Stream 2, ktorá zostala funkčná. Urobil by tak po tom, čo sám zničil tri rúry?

Politický a ekonomický tlak

Výstavba Nord Streamu 2, ktorú financoval Gazprom a niekoľko európskych energetických spoločností, sa začala v roku 2011 a dokončili ju v septembri 2021. Z jeho uvedenia do prevádzky sa vplyvom USA stala hrozba „zvýšenia vplyvu Ruska v Európe“. Ľudská hlúposť nemá medze. „Oponentúra“ vrcholila v januári 2021, v predvečer inaugurácie prezidenta Bidena, a nemecká vláda, vtedy vedená Angelou Merkelovou, ešte úspešne čelila výraznému politickému a ekonomickému tlaku na neuvedenie plynovodu do prevádzky.

Amerika však nespí a hľadá riešenia. V decembri 2021 zvolal poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan stretnutie pracovnej skupiny zloženej z členov zboru náčelníkov štábov, CIA a ministerstva financií. Diskutovali o odporúčaniach, ako reagovať na blížiacu sa Putinovu inváziu – ako to, že už o nej vedeli, nebodaj ju nepodnecovali? – a Sullivan ich požiadal, aby prišli s plánom, ako zničiť rusko-nemecký plynovod. Medzičasom nový nemecký kancelár Olaf Scholz, aj keď bol za projekt, jeho certifikáciu pozastavil 22. februára 2022 po oficiálnom uznaní Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky ruskou Štátnou dumou.

A potom... 26. septembra 2022 pozorovacie lietadlo nórskeho námorníctva zhodilo sonarovú bóju pri zdanlivo rutinnom lete a spustilo vysokovýkonné výbušniny, ktoré boli nastražené na potrubiach. Tri zo štyroch potrubí boli vyradené z prevádzky a na hladine vody bolo vidieť, ako sa šíria kaluže metánového plynu z potrubí A a B plynovodu Nord Stream 1 a z potrubia A plynovodu Nord Stream 2. Európska únia označila incident za sabotáž. Spoločnosť Nord Stream 2 AG vyhlásila bankrot 1. marca 2022 a prepustila všetkých 106 zamestnancov zo svojho sídla v Zugu vo Švajčiarsku.

Veľká sabotáž

Akurát z vyjadrení Američanov bolo cítiť šťastie: podarilo sa! „Je to obrovská príležitosť raz a navždy odstrániť závislosť od ruskej energie,“ to sú slová Blinkena. A Nulandová: „Administratíva USA je veľmi potešená, keď vie, že Nord Stream 2 je teraz hlupák z kovu na dne mora.“ Nečudo. USA od zničenia plynovodu exportujú do Európy svoj trikrát drahší LNG plyn. A získali aj Nóri. Ich plynovod sa stal funkčným približne v rovnakom čase, keď Nord Stream vyhodili do vzduchu. Podľa Hersha mali Nóri mimoriadny záujem na tomto sprisahaní. Bidenov sabotážny projekt ich lákal ako med muchu, pretože rozprávkovo zarobili. Nahradili Rusko ako hlavný zdroj zemného plynu pre Nemecko. Hodnota „koristi“ sa dosiaľ odhaduje na viac ako 100 miliárd dolárov. A Nórsko sa nekajá, ale vylepšuje si imidž bohatej krajiny, ktorá je ochotná „veľkoryso“ sa podeliť s Ukrajinou až „neuveriteľnými“ 7,5 miliardami eur – zo 100-miliardového „lupu“.

Viete, prečo sa potešili aj Poliaci? Ja nie. Radoslaw Sikorski, europoslanec a bývalý poľský minister zahraničných vecí vlastne všetko prezradil: „Ďakujem, USA.“

Deň po úniku informácií začala švédska polícia vyšetrovanie incidentu a označila ho za „veľkú sabotáž“. Podobné vyšetrovanie sa začalo v Dánsku. Na verejnosť sa čoskoro dostala správa o náhlej smrti jedného z hlavných vyšetrovateľov.

Kde je však nemecký ľud a „jeho“ predstavitelia? Reprezentatívna štúdia Forsa z mája 2021 zistila, že 75 percent Nemcov bolo za výstavbu Nord Streamu 2, zatiaľ čo len 17 percent bolo proti. A nimi silno ovládaná EÚ na čele s Nemkou von der Leyenovou vyjadrila neuveriteľne hlúpy názor: „Nord Stream 2 nezvyšuje energetickú bezpečnosť EÚ.“ Že projekt porušuje dlhodobo deklarovanú stratégiu EÚ na diverzifikáciu dodávok plynu. Až tak hlboko už klesla západná civilizácia? Európa stráca rozum.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.