NOVÉ MINISTERSTVO PRE KISKOVCOV

Richard Raši: Nové ministerstvo neprinesie žiadny efekt, len väčšie náklady má za cieľ len posilnenie politických štruktúr pre stranu Za ľudí

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 14.05.2020

BRATISLAVA 14. mája (TASR/extraplus.sk) – Zmena Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) na nové ministerstvo má za cieľ len posilnenie politických štruktúr. Myslí si to bývalý šéf úradu a súčasný poslanec Richard Raši (Smer-SD). Vytvorenie ministerstva podľa neho neprinesie žiadny efekt, len vyššie náklady.

Podotkol, že vytvorenie ministerstva znamená desiatky tisíc eur každý mesiac, pretože je to spojené s vytvorením pozície dvoch až troch štátnych tajomníkov. S tým zároveň podľa jeho slov súvisia ďalšie náklady na sekretariát, poradcov, vodiča, vozidlo, poistky či zahraničné cesty. Poukázal tiež na to, že pri zmene názvu sa budú musieť meniť logá, vizitky, webové stránky a budú sa musieť robiť aj nové označovania projektov. "Všetky tieto množstvá zmien stoja ďalšie a ďalšie eurá, ktoré sa budú musieť na toto vynaložiť," zdôraznil v stredu na tlačovej konferencii pred parlamentom. Vyčíslil, že transformácia úradu na ministerstvo môže stáť daňových poplatníkov za celé volebné obdobie aj niekoľko stotisíc až miliónov eur. 

Štátni tajomníci zároveň podľa neho nebudú vykonávať žiadnu odbornú agendu, pretože teraz ju vykonávajú generálni riaditelia sekcií, riaditelia odborov a odborný aparát. Zmena tak podľa Rašiho neprinesie nič pozitívne. "Vytvára akurát nové teplé miestečká pre štátnych tajomníkov, ktorými sa stanú dvaja poslanci za stranu Za ľudí, a to pán Vladimír Ledecký a Marek Antal," dodal.

Raši poznamenal, že predkladatelia návrhu v materiáli konštatujú, že novela nebude mať vplyv na rozpočet, čo podľa neho nie je pravda. Tiež sa tam uvádza, že nebude mať vplyv ani na informatizáciu či podnikateľské prostredie. To je podľa neho dôkazom, že zákon nemá zmysel.

Poslanec Smeru-SD Ján Ferenčák spochybnil aj tzv. zrýchlený režim k tomuto návrhu zákona. "Máme za to, že použiť skrátené legislatívne konanie v tomto nemá žiaden zmysel," skonštatoval. Raši zároveň požiadal prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby návrh zákona nepodpísala, pretože nespĺňa kritériá na skrátené legislatívne konanie. Ak sa ho rozhodne podpísať, vyzval ju, aby tak ako v minulosti požiadala Ústavný súd, aby sa vyjadril, či boli splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie. "Tento zákon, keby bol predložený o mesiac, o tri týždne, o tri mesiace, nič zásadné sa nestane," tvrdí Raši.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.